Broušení dřevěné podlahy

Broušení dřevěné podlahy

Co znamená broušení dřevěné podlahy? Mezi velmi často používané typy podlah především v domácnosti patří podlahy dřevěné. Parkety, palubky nebo plovoucí deskové podlahy z přírodních materiálů patří dnes k nejoblíbenějším podlahovým povrchům. Dříve se používalo především dřevo, dnes je návrat k němu pozvolný, avšak vytrvalý. Bohužel u dřevěných podlah často narážíme na překrytí dalšími krytinami, jako je třeba koberec, nebo linoleum, avšak tyto ty často kryjí velmi kvalitní podlahy, které se po renovaci mohou změnit v dominantu domácnosti s nádechem uměleckého citu právě pro dřevo a zároveň kompletně změnit vzhled interiéru.

Oživení interiéru díky broušení dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou vcelku trvanlivým a na dotek příjemným materiálem, který zútulní interiér, a dřevěná podlaha je v každém ohledu dobrou investicí. Abychom došli ke správnému ocenění všech jejich výhod musí být podlaha kvalitně provedená a především udržovaná. Prvním krokem k němu je po položení podlahových prvků broušení. Broušení se sestává z několika fází, které jsou jako celek nezbytné pro dosažení perfektního vzhledu bez estetických a funkčních vad. Bohužel při nedokonalém broušení odhalíme nedostatky až po finální úpravě, tedy olejování, lakování či voskování. Zbrousit je potřeba staré i nové podlahy. Po broušení by neměly na podlaze zůstávat žádné nerovnosti a přechody mezi jednotlivými podlahovými prvky. U staré podlahy díky tomu dojde k odstranění původního laku, škrábanců i nečistot. Neboť broušením se odstraňuje část dřevěné vrstvy je nezbytné broušení věnovat zvýšenou pozornost například u parket či plovoucích deskových podlah.

Co je potřeba

Jako firma používáme několik strojů jako je velká rotační, nebo pásová bruska s hrubým úběrem. Menší brusku s jemným zrnem a malou brusku vhodnou do rohů. Pokud zvážíte náklady na zapůjčení, nebo pořízení veškerých potřebných materiálů a nástrojů dostanete se na vysokou částku a výsledek i přesto může být nejistý. Před posledním broušením podlahu důkladně zkontrolujeme a speciálním spárovacím tmelem opravíme všechny vady. Aby měl tmel stejnou barvu jako podlaha, smícháme ho s prachem z broušeného povrchu. Poslední jemné broušení se provádí až po dokonalém zaschnutí tmelící hmoty zpravidla brousicím materiálem o zrnitosti P100. Aby na podlaze nezůstávaly rýhy a jiné stopy, měly by být provedeny všechny fáze broušení.

Vysoká prašnost může způsobit problémy

Při broušení podlahy dochází k uvolňování miniaturních částic, prachu, který se ukládá po celém povrchu podlahy i na nábytku a všem co se v místnosti nachází. Vysávání tohoto prachu je velmi pracné a zdlouhavé. Naše firma používá brusné stroje, které obsahují speciální vak, který postupně odsává veškerý se vytvářející prach. Díky výkonosti těchto strojů dochází k minimálnímu znečistění místnosti.

Závěrečné úpravy

Konečnou úpravu provádíme lakováním, voskováním či olejováním. Podlaha je velmi mechanicky zatěžovaný povrch, proto používáme kvalitní nátěrové materiály. Při volíme některý z laků ředitelných vodou nebo laky na bázi rozpouštědel, v závislosti na zatížení a druhu dřeva přihlédneme také k pružnosti, tvrdosti a odolnosti laku proti chemikáliím. Používáme vždy lak základní a na něj

nanášíme svrchní lak. Jednotlivé vrstvy lehce přebrousíme pro získání vyššího lesku. K dalším úpravám patří také olejování k oživení dřeva a voskování.