Vinylové podlahy jsou oblíbenou podlahovou krytinou. Mají totiž celou škálu skvělých vlastností. Nestojí moc, jsou odolné proti mechanickému poškození i chemickým vlivům, chůze po vinylu je příjemná a poměrně snadno se uklízí. Hodí se do domácností s alergiky a astmatiky a lepený vinyl je vhodný i do místnosti s větší vlhkostí. Navíc zvládne poměrně velkou zátěž, tudíž lze vinylovou podlahu využít nejen doma, ale také v kancelářích, školách, nemocnicích a na dalších místech.

 

Údržba podlah Praha

Pravidelná údržba je alfa a omega úspěchu

Na první pohled ideální podlahová krytina. I o vinylovou podlahu je však třeba se pravidelně starat, aby byla její životnost co nejdelší. Naštěstí však údržba vinylové podlahy není nic složitého. Stejně jako jinou krytinu je vhodné i vinyl pravidelně zametat nebo vysávat. Ideálně denně. V dnešní době již spoustu domácností využívá robotické vysavače, které drobné nečistoty odstraní takřka z jakékoliv podlahy. V každém případě je důležité zabránit hromadění prachu a nečistot na podlaze.

 

Jednou týdně pak stačí podlahu otřít vlhkým mopem. Případně lze pochopitelně použít klasický hadr namočený v teplé vodě. Je však důležité, aby byl důkladně vyždímaný. Ačkoliv je vinylová podlaha odolná, příliš mnoho vody je při uklízení opravdu zbytečné používat. A přípravek na čištění? Můžete použít klasický přípravek na čištění podlah, případně lze využít i obyčejný ocet. Ten je oblíbený zejména v domácnostech, kde se snaží dodržovat pravidla non-toxic a omezují využití chemikálií na naprosté minimum.

Skvrny? Hravě budou pryč!

Máte doma děti nebo snad čtyřnohé mazlíčky? Nebo jste pořádali párty a na podlaze zůstaly skvrny od jídla nebo pití? Nevadí. Odstranit skvrny z vinylové podlahy je poměrně jednoduché. Samozřejmě, stejně jako u jiných podlahových krytin, je vhodné skvrnu odstranit co možná nejdříve. Takový olej, ocet nebo citronová šťáva jsou poměrně agresivní a pokud by na vinylové podlaze zůstali, mohou zanechat bledá místa. Stačí použít teplou vodu a saponát. Setřít hadříkem a je hotovo. Podařilo se vám na zem vylít inkoust nebo jsou na podlaze skvrny od rajčatové šťávy? Tady pomůže alkohol. Nechte ho však působit také jen chvíli a potom setřete čistou vodou. A do důkladně. Se skvrnami od kuličkových per nebo fixů si pravděpodobně poradí benzin. Stačí ho opravdu trochu. Následně použijte saponát a čistou vodu.

 

Žádné voskování ani leštění

Některé typy podlah, jako například dřevo, vyžadují opravdu dokonalou péči. Je třeba je leštit a voskovat. Takovou údržbu však vinylová podlaha nevyžaduje. K udržení původního vzhledu vinylové podlahy stačí rutinní úklid. Vosk a jakékoli oleje by naopak tomuto typu podlahy neudělali dobře.

Čím rozhodně vinylovou podlahu běžně nečistit?

  • Černým mýdlem.
  • Voskem nebo lakem.
  • Acetonem, rozpouštědlem.
  • Abrazivními čistícími prášky.
  • Olejovými produkty.

 

Výjimku pochopitelně tvoří čištění jednotlivých skvrn, kdy podlahu nakonec umyjete čistou vodou.

Co byste měli vědět hned na počátku?

  • Vinyl je sice odolný vůči zatížení, ale ideální je, aby měl nábytek ochranné podložky a neničil podlahu.
  • Pryžové podstavce a podložky nejsou vhodné, mohou způsobit skvrny.
  • Pokud budete u dveří používat rohožku, usnadníte si úklid. Prach se dostane dovnitř v menším množství. Rohožka zachytí většinu nečistot ještě před vchodem.
  • Ideálně nepoužívejte agresivní chemické čističe. Nejlepší věci jsou obvykle ty nejobyčejnější a léty prověřené. A u čisticích prostředků to platí dvojnásob.
  • Pokud máte v místnosti krbová kamna nebo topidlo, nezapomeňte na podložku. Nikdy by neměla být kamna a topidla přímo na vinylové podlaze.

 

Oprava podlahy z vinylu

Obáváte se, že vinylovou podlahu nelze opravit? To není pravda. Vždy však záleží na konkrétním typu podlahy a také na povaze poškození. Pokud máte plovoucí vinylovou podlahu, je vhodné při silném znečištění zkusit podlahu vyčistit strojem a nejjednodušším řešením opravy výměna poškozeného dílce. Výměnu by pochopitelně měli provést odborníci, kteří s tím mají zkušenosti, aby nedošlo k narušení celé instalace podlahy.

 

Oprava vinylových rolí může být složitější. Často dochází k využití několika technologických postupů. Dle typu poškození může dojít k zatavení tekutým těsnícím tmelem nebo k vložení záplaty. Postup je však v tomto případě poměrně obtížný a výsledky nejsou zcela estetické. Je tedy na dohodě s odborníky, zda se oprava takové podlahy vyplatí.