Linoleum dříve dominovalo českým domácnostem. S postupem let se ale do popředí našeho zájmu začaly dostávat i jiné, mnohdy daleko modernější a lákavější typy podlahových krytin a dříve tolik oblíbené „lino“ už nebylo tolik žádané. Možná jste zapomněli, jaké výhody a přednosti nám tahle podlahová krytina dokázala nabídnout. Tak si je pojďte připomenout!

Nakouknutí do historie

Za vznikem linolea stojí Elijah Galloway. Historie této podlahové krytiny, která už se dnes tolik nevidí a možná je to velká škoda, sahá až do roku 1844. Má za sebou pořádný kus cesty, během které se linoleum postupně zdokonalilo.

Z čeho se linoleum vyrábí?

Jednou z předností linolea je fakt, že jsou k jeho výrobě použity přírodní obnovitelné materiály. Nejčastěji se používá borovicová pryskyřice, dřevitá nebo korková moučka, nesmí chybět lněný olej, vápenec a samozřejmě i barevné pigmenty. Hotová směs se během procesu výroby zahřeje a následně je za pomoci vysokého tlaku nalisována na jutovou textilii.

Dávno opomenuté linoleum

Výhody přírodního linolea

Podlahová krytina nabízí nejednu lákavou výhodu, o to větší je škoda, že se na ní dneska tolik zapomíná. Mezi přednosti, které vám přírodní linoleum dokáže nabídnout, patří:

  • stálobarevnost
  • vhodnost pro podlahové vytápění
  • výborné protiskluzové vlastnosti
  • odolnost proti nárazu
  • antistatické a antibakteriální vlastnosti
  • pružnost
  • výborná izolace tepla i hluku
  • příjemné na dotek

Kam všude se hodí?

Když znáte všechny výhody, které přírodní linoleum nabízí, možná si pohráváte s otázkou, jestli je vhodné pro použití v celé domácnosti. Jde o nenáročnou podlahovou krytinu, která si nevyžaduje kdovíjakou pozornost. Je-li řeč o údržbě, hospodyňky zajásají, protože si vystačí s vytřením.

Linoleum je perfektní volba nejen do domácností, kam se hodí všude od kuchyně přes obývací pokoj až po ložnici, ale také se objevuje v komerčních prostorách. Pokud jsou u vás doma kladeny vysoké nároky na hygienu, například proto, že s vámi doma žije alergik, pak je linolem perfektní volba.