
Lakovaná korková podlaha skvěle zapadne do interiéru
Korková podlaha má díky svému přírodnímu původu perfektní izolační vlastnosti, její vzhled je velice atraktivní a určitě je správnou volbou tam, kde bude sloužit jako výrazný prvek bytu, nebude příliš zatěžována a bude o ni dobře postaráno. V případě lakované korkové podlahy existuje několik základních pravidel, jak o takovou podlahu pečovat, aby byla maximálně oddálena renovace korkové podlahy.
Korková podlaha by měla být vždy opatřena povrchovou úpravou
Jelikož se jedná o přírodní materiál, který má specifické vlastnosti a různě „pracuje“ na základě množství vlhkosti a změn teplot, je vhodné jeho povrch opatřit vhodnou úpravou. Obvykle se jedná o přírodní oleje, vosky nebo lak. A právě o lakované podlaze nyní bude řeč.
Lak patří mezi nejobvyklejší druh úprav pro dřevěné materiály, dřevu dodává jak potřebnou ochranu zakrytím možných spár, tak upravený vzhled (v lesku či matu). Lze vybírat mezi klasickou plovoucí podlahou nebo korkovými dlaždicemi, které se skládají dohromady.
Korkový povrch nelze ponechat bez finální úpravy a nalakování se tak jeví jako jedna z ideálních možností. Tento typ podlah funguje jako skvělá tepelná i protihluková izolace a není tak třeba pořizovat nějaké speciální podložky. Zapotřebí je pouze vhodná péče, díky které může tato podlaha sloužit dlouhé roky.
Stejně jako u dřevěné podlahy z masivu existují základní pravidla pro zacházení s korkovou podlahou. Určena je především do klasických obytných prostor, kde na ni nejsou kladeny příliš vysoké nároky. Hodí se jak do běžných obývacích místností, tak na chodbu či do dětského pokoje. Lakovaný povrch je relativně háklivý na mechanické oděry a tak je lepší vybavit nábytek v místnosti filcovými podložkami, aby se předešlo zbytečnému oděru.
Větší množství vody korku škodí
Laku vadí i nečistoty v podobě kamínků či písku, který může způsobit poškrábání a oděrky. Tomu lze zamezit rohožkami před vstupem do dané místnosti. Jestliže má podlaha čerstvý nátěr, je třeba jej nechat dostatečně zaschnout. Lak potřebuje k takovému zaschnutí minimálně 12 až 24 hodin, ideálně však jeden až tři dny. Poté by se měl tak jeden až dva týdny jen minimálně namáhat, aby byla životnost takto upravené podlahy co nejvyšší.
Co se týče pravidelné úpravy, základ by mělo tvořit čištění na sucho, což je běžné i pro ostatní druhy podlah. Zametání a vysávání zbaví povrch prachu a dalších běžných nečistot a teprve v případě, že se objeví nějaké skvrny nebo odolnější nečistoty, je vhodné umýt podlahu za vlhka. Tak jako u dřevěných podlah či jinak ošetřených korkových podlah jsou tekutiny nevhodné, protože by mohly zapříčinit ohýbání či bobtnání přírodní podlahy na bázi dřeva.
Ideální je tak čistit podlahu pouze vlhčeným hadrem či mopem nebo za pomoci speciálních sprejů, které se nastříkají přímo na povrch a poté rozetřou. Nelze používat univerzální čisticí prostředky, protože jejich chemické složení by mohlo povrchový lak poškodit a je proto třeba vybírat ze speciálních přípravků. Při poškození povrchu musí být realizována odborná renovace korkové podlahy.
Přírodním materiálům vyhovuje stálá vlhkost i teplota
Co se týče ochranné péče, použít se mohou taktéž specializované prostředky pro udržení lesku i celistvosti laku (leštěnky, balzámy apod.). Tyto přípravky oživují celkový vzhled a napomáhají udržovat ochrannou vrstvu, která chrání korek před vlhkostí a nečistotami. V daných místnostech by také měla být udržována ideální vlhkost mezi 55 až 60 % a teplota kromě 20 stupňů Celsia (takovéto podmínky jsou vhodné i pro ostatní dřevěný nábytek v bytě).
Jestliže dojde k opotřebování podlahy, musí být provedena renovace korkové podlahy a je nutno lak obrousit a vytvořit nový nátěr. To může být provedeno jak lokálně (při menším poškození), tak po celé ploše podlahy. Ideální je použít brusný papír, který nebude korek brousit příliš do hloubky. Díky laku se z korkové podlahy stane celistvá a chráněná plocha, která je snazší na úpravu.
K následné údržbě a ochraně je vhodné využít přípravky od jedné firmy, aby měla podlaha dokonalou a komplexní péči. Vždy je vhodné se o dané péči poradit s odborníky či distributory dané podlahy.
Korková podlaha opatřená přírodními oleji či voskem potřebuje speciální péči i šetrné zacházení
Vedle podlah z dřevěného masivu představují korkové podlahy další typ podlah z přírodního materiálu, což musí být bráno v potaz při jejich úpravě. Přírodní materiály jsou obecně háklivé na vlhkost i změny teplot a s tím je třeba v každém případě počítat. Ochrana a údržba se liší i vzhledem k povrchové úpravě daného typu podlahy, v tomto případě bude řeč o korkových podlahách s olejovaným a voskovaným povrchem.
Korkové podlahy jsou vhodné především do běžných obytných místností
Obecně lze říci, že korkové podlahy potřebují podobnou péči, jako podlahy dřevěné. Představují skvělou tepelnou izolaci, nabízejí přirozený vzhled a jsou vhodné pro alergiky. Tato podlaha by měla být chráněna před velkým namáháním především od nábytku (je třeba jej opatřit vhodnými podložkami nevytvářejícími mechanické poškození). Povrch opatřený olejem či voskem by měl být rovněž chráněn před drsnými nečistotami, jako je písek či drobné kamínky, které by mohly způsobit oděrky.
Tomu je třeba zabránit prostřednictvím rohoží umístěných před vstupem do dané místnosti, díky čemuž by se tyto nečistoty neměly na korkovou podlahu vůbec dostat. Korkové podlahy se obvykle používají hlavně do obytných místností, protože působí útulně a jsou příjemné na nášlap. Neměly by se překrývat velkými a těžkými koberci, protože v takovém případě zaprvé nevynikne originální kresba korkové podlahy a navíc by mohlo dojít i ke změně barvy v daném místě pokládky koberce.
Co se týče pravidelného čištění olejovaných a voskovaných korkových podlah, platí zde jedno základní pravidlo, a to je šetření s vodou. Čištění by mělo probíhat spíše za vlhka než za mokra a ideálně za pomoci specializovaných přípravků. Lze použít například mýdlo na dřevo, které se v určitém poměru daném výrobcem smíchá s vodou a nanáší s pomocí navlhčeného jemného mopu či hadru.
Skvělým pomocníkem může být rotační mop, který rovnoměrně rozprostře pečující přípravek po povrchu podlahy a navíc ji vyleští
Na odolnější skvrny, mastnoty či rýhy od podrážek se doporučuje použít neředěný čisticí prostředek na tento typ podlah, který se nanese na konkrétní skvrnu a poté přetře hadříkem. Základ pak představuje čištění na sucho prostřednictvím smetáku a vysavače.
K oživení olejovaného povrchu se mohou použít různé leštěnky, které lze nanést buď ručně, nebo za pomoci rotačního mopu, který vrstvu rovnoměrně rozprostře po povrchu podlahy. Jednou za čtvrt nebo půl roku je pak vhodné ošetřit olejovanou korkovou podlahu přípravkem na bázi oleje, což pomáhá oživit vzhled a ošetřit opotřebovaná místa. V takovém případě je však nejprve třeba podlahu důkladně vyčistit a zbavit běžných nečistot a až pak použít ochranný prostředek.
Ten je třeba nanášet v pravidelné vrstvě a podlahu poté nechat alespoň 12 hodin schnout. Co se týče péče o voskovanou korkovou podlahu, ideální volbou je ošetření taktéž přírodním voskem, díky čemuž získá podlaha lesklý povrch i potřebnou ochranu.
Při větším poškození se doporučuje renovace korkové podlahy
Pokud dojde k menšímu poškození podlahy, dané místo je třeba přebrousit brusným papírem a opatřit novou vrstvou oleje či vosku. Pokud však dojde k většímu poškození, oprava pouze na daném místě by mohla být příliš viditelná a mohla by narušit celkový vzhled podlahy. V takovém případě je vhodná kompletní renovace korkové podlahy a zamyšlení se nad přebroušením podlahy jako celku a opatřením zbrusu novou vrstvou oleje či vosku.
Pro úpravu a údržbu olejovaných a voskovaných korkových podlah je možné pořídit celou kompletní sadu čisticích a ochranných prostředků, ideálně od jedné značky. K dispozici jsou prostředky na klasické běžné čištění podlahy, olejové i voskové přípravky na podporu lesku i povrchovou ochranu, speciální nátěry, osvěžovače ve spreji i speciální jemné mopy, které povrch podlahy nijak nepoškodí.
Díky přírodním olejům a voskům si korková podlaha zachová přirozený vzhled, který udělá z interiéru originální a útulné prostředí. Originální kresba korku by měla vyniknout, a proto by byla škoda ji něčím zakrývat. O správné péči je možné se poradit jak u výrobců podlahy, tak u prodejců přípravků pro ni určených. Odborně provedená renovace korkové podlahy dokáže podlaze vrátit původní vzhled i vlastnosti.