Parkety

Dřevěná parkety jsou krásná podlahové krytina s příjemným povrchem. Ať se jedná o parkety lakované nebo s povrchem upraveným voskovými oleji, je třeba věnovat jim vhodnou péči aby renovace parket nebyla příliš složitá. Parkety si po dlouhou dobu zachovají původní vzhled a budou vám dobře sloužit. Samozřejmostí by mělo být pravidelné čištění a vhodná údržba podlahy. Pokud není údržba prováděna pravidelně, lze vše zachránit pomocí renovace parket, kdy lze vzhled parket zcela obnovit.

Vliv teploty a vlhkosti na parkety

V místnostech je vhodné udržovat přiměřenou vlhkost a teplotu. Parkety, stejně jako dřevěný nábytek, dobře přijímají vlhkost a při vlhnutí může dojít k nabobtnání a dalším nevratným změnám jejich tvaru, u některých druhů dřevin, například buku, dochází i k zešednutí barvy dřeva. Vyschnutí dřeva naopak způsobuje jeho smršťování, což může vést k tvorbě spár, rozeschnutí parket i dalším deformacím. V místnostech s parketami je tedy ideální udržovat vlhkost vzduchu zhruba v rozmezí 45-65 % a teplotu mezi 15-25 °C.

Údržba a renovace parket

Pro dlouhou životnost a krásný vzhled parket je třeba zajistit jejich pravidelné čištění, údržbu a v případě špatného stavu řešit renovaci parket. V první řadě je třeba zamezit nanášení nečistot na obuvi zvenčí, zejména za deště a při sněhové nadílce. Ideální je používat přezůvky nebo alespoň důkladně očistit obuv o rohožku a je-li obuv mokrá, pak ji pokud možno i otřít.

Parketám výrazně škodí zejména delší kontakt s tekutinami, proto je důležité tomuto v maximální možné míře zamezit. Delší styk parket s tekutinou může způsobit neestetické skvrny a popraskání povrchových vrstev laku. Při opravdu dlouhodobém kontaktu s tekutinou může u parket, které již mají porušenou povrchovou úpravu, dojít dokonce k nasáknutí a následnému nabobtnání nebo deformaci jejich tvaru. Zejména v kuchyni nebo při větším úklidu je vhodné dát zvýšený pozor na rozlité tekutiny. Pokud dojde k potřísnění parket, je třeba je okamžitě otřít. V případě jakéhokoliv nabobtnání parket by již musela přijít na řadu renovace parket.

Pokud chcete zamezit poškrábání povrchové vrstvy parket a poškození laku, je vhodné opatřit spodní hrany nohou židlí i dalšího mobilního nábytku plstěnými chrániči. Pojízdné kancelářské židle je ideální vybavit měkčenými kolečky, která jsou šetrná k podlahovým krytinám.

Čištění parket obecně

Čištění parket by se mělo provádět v pravidelných intervalech. Při opomenutí údržby dřevěných parket může dojít k poškození jejich povrchové úpravy, zejména poškrábáním, v horším případě i k nevratné deformaci nebo nabobtnání dřeva.

Postup čištění parket a vhodné čistící prostředky je třeba zvolit podle jejich povrchové úpravy. Pro parkety je ideální suché čištění. Při mokrém čištění je třeba dbát na to, aby se nikde nehromadila voda a netvořily se loužičky. Čerstvě položené parkety by se během prvních dvou týdnů měly čistit pouze suchou cestou.

Suché čištění parket je stejné pro lakované i olejované parkety. Oba typy parket lze zametat. Vhodné je pravidelné vysávaní, které zamezí usazování prachu a nečistot mezi parketami. Při vysávání vždy používejte nástavec s měkkým kartáčem, aby nedošlo k poškrábání svrchní vrstvy parket. Při mokrém čištění je třeba postupovat podle konkrétního typu parket. Vždy je ale ideální použít hadr či mop, který nepouští vlákna.

Čištění lakovaných parket

Celou plochu podlahy z lakovaných parket je možné vytírat hadrem nebo mopem vymáchaným buď v čisté vodě nebo v roztoku vody s šetrným čističem na parkety. Hadr nebo mop by měl být důkladně vyždímaný, protože příliš mnoho vody může zapříčinit již zmíněné popraskání parket. Vhodné je vyvarovat se použití agresivních čistících prostředků. Po pečlivém vyčištění podlahy je ideální ošetřit parkety leštěnkou na parkety, která ochrání povrch a dodá parketám lesk. Práci vám může usnadnit použití leštičky na parkety. Přípravky na ošetření a renovaci povrchu lakovaných parket jsou dostupné i v matné povrchové úpravě.

Skvrny z lakovaných parket obvykle stačí setřít vlhkým hadříkem, případně je možné použít mýdlo nebo šetrný čistící prostředek. Pokud se skvrnu nepodařilo odstranit těmito postupy, lze k jejímu vyčištění použít malé množství lihu nebo benzínu rozředěného ve vodě. Zaschlé žvýkačky a vosk ze svíček nejsnáze odstraníme tak, že je důkladně ochladíme kostkami ledu obalenými igelitem a poté šetrně seškrábneme.

Čištění parket s povrchem upraveným voskovými oleji

Voskované parkety je třeba mýt vlažnou vodou s přídavkem zhruba 1% voskového oleje. Přesný poměr ředění je vždy uveden na etiketě konkrétního přípravku. Po důkladném vytření by se podlaha měla nechat ideálně přes noc vyschnout. Ošetřením voskovaných parket vodou s voskem se obnoví jejich povrchová úprava a jejich odolnost proti poškrábání a poškození obecně. Pro dokonalé obnovení povrchu je vhodné během zasychání po umytí na parkety nevstupovat.

Jednotlivé skvrny z voskovaných parket lze odstranit teplou či vlažnou vodou. Zaschlé skvrny, na které voda nestačí, odstraňujeme voskovým olejem nebo malým množstvím lihu. Po odstranění skvrny je povrch třeba ještě důkladně omýt vodou. Pokud se skvrnu těmito postupy nepodařilo odstranit, použijeme jemný smirkový papír, kterým skvrnu obrousíme. Postupujeme opatrně, abychom nepoškodili povrch parket. Po odstranění skvrny povrch na tomto místě pečlivě obnovíme voskovým olejem.

Renovace parket Praha

Dřevo je relativně snadno renovovatelný materiál. Opotřebený povrch parket je možné obrousit a znovu nalakovat nebo napustit voskovým olejem. Renovace parket Praha je ovšem odborná práce, která vyžaduje profesionální vybavení a přesnost, aby se minimalizoval vznik nerovností povrchu. Při renovaci parket broušením také dochází k zvýšené prašnosti prostředí. Před provedením konečné povrchové úpravy je třeba v této fázi prací nechráněné dřevo parket důkladně očistit. Proto je vhodné svěřit tuto činnost profesionálům.

tagy: renovace parket Praha