Bambus

Bambus je jedním z přírodních materiálů využívaných jako podlahová krytina. Podlahy se vyrábějí ze silné spodní části stébel bambusu. Jedná se o ekologický, relativně rychle a snadno obnovitelný materiál. Bambus se sklízí již v rozmezí 4-6 let od jeho zasazení.

Výhody a nevýhody bambusových podlah

Mezi hlavní klady bambusových podlah patří jejich estetický a exotický vzhled, dlouhá životnost a vysoká tvrdost i pružnost materiálu. Zároveň je bambusová podlaha výrazně odolnější proti poškození vodou i dalším vlivům okolního prostředí v porovnání například s dřevěnými podlahami nebo parketami. Díky těmto vlastnostem obliba bambusových podlahových krytin stále stoupá. Údržba bambusové podlahy je relativně snadná a jejich odolnost proti opotřebení je výrazně vyšší než odolnost dřevěných podlah a parket. Proto je bambus vhodnou podlahovou krytinou nejen v obytných místnostech a kancelářích, ale bambusové podlahy se hojně využívají i ve vstupních halách, vestibulech, chodbách a komerčních objektech.

Údržba bambusové podlahy

Díky vysoké odolnosti bambusu je údržba bambusové podlahy poměrně snadná. I tak je ale třeba věnovat podlaze z bambusu náležitou péči, zejména je-li položena v exponovaných prostorách nebo dokonce v chodbách, halách či vestibulech.

Před vstupem do místnosti je zejména v zimě a za deštivých dnů vhodné použít přezůvky. Pokud to není z nějakého důvodu možné, je žádoucí alespoň důkladně očistit boty o rohožku a v ideálním případě je také dosucha otřít hadrem. Mějte ale na paměti, že obuv může, podobně jako na linoleu, způsobit na bambusové podlaze černé šmouhy. Vysoké podpatky mohou na bambusové podlaze vytvořit neodstranitelné a hluboké rýhy a škrábance. Proto je alespoň ve vlastní domácnosti vhodné zvážit, zda není pravidelné přezouvání se výhodnější. V komerčních a veřejných prostorách, chodbách a vestibulech je vhodné umístit hned u vchodu dostatečný počet rozměrnějších rohoží, které zachytí nečistoty a případnou vlhkost z obuvi návštěvníků. 

Bambusovou podlahu mohou poškodit také domácí zvířata. Proto je dobré dbát na pravidelnou péči o drápky vašich mazlíčků. Hluboké škrábance od drápů sice lze s větším či menším úsilím relativně zamaskovat vhodnými přípravky, ale nikdy nezmizí.

Nohy nábytku je vhodné opatřit na styčných plochách s podlahou plstěnými podložkami, které zamezí tvorbě rýh a škrábanců. Další věcí, kterou můžete pro bambusovou podlahu udělat, je vybavení kancelářských pojízdných židlí měkčenými kolečky, která nepoškozují podlahovou krytinu. Silně zatěžované bambusové podlahy, zejména v komerčních centrech, vstupních halách apod., je vhodné ošetřit zátěžovým lakem, který ochrání povrch bambusu.

Pokud dojde k potřísnění podlahy tekutinou, je vhodné ji obratem do sucha vytřít. Bambus je sice proti dřevěným podlahám a parketám proti vodě odolný, ale i tak se jedná o přírodní materiál a přílišná vlhkost mu škodí. Dlouhodobé vystavení mokru může i u bambusu způsobit trvalé deformace tvaru.

 Čištění bambusových podlah

 Aby si bambusová podlaha zachovala krásný vzhled, je třeba o ni pečovat a pravidelně ji čistit. Zejména hrubé nečistoty jako je písek a štěrk mohou zapříčinit vznik rýh a škrábanců a nevratně tak poškodit i tvrdý povrch bambusové podlahy. Je tedy důležité co nejčastěji odstraňovat prach i další nečistoty zametáním a zejména vysáváním, při kterém dojde k vyčistění i těžko dostupných míst. Při vysávání je třeba opatřit vysavač nástavcem s kartáčem. Na zametání bambusové podlahy používáme smeták s měkkými štětinami. Bambusovou podlahu zbavenou prachu a nečistot je následně vhodné vytřít mopem nebo hadrem. Přesto, že je bambus vůči vodě výrazně odolnější než dřevo, může při nadměrném vystavení vlhkosti dojít k jeho zkroucení a zdeformování tvaru. Bambusovou podlahu je tedy třeba vytírat důkladně vyždímaným mopem nebo hadrem, vymáchaným ve vlažné vodě, do které můžeme, zvláště při silném znečištění podlahy, přidat neagresivní čistící prostředek. Je vhodné vybrat mop nebo hadr z materiálu, který nepouští vlákna. Ta by mohla v podlaze uvíznout.

 Na mytí bambusové podlahy lze použít většinou čistících prostředků na dřevěné podlahy. Je ale třeba vyvarovat se alkalických a abrazivních čistících prostředků. Při ošetřování bambusových podlah by se také nikdy neměly používat vosky a oleje na dřevo ani přípravky, které tyto vosky a oleje obsahují. Při použití veškerých čistících prostředků je třeba důsledně se držet instrukcí uvedených na etiketě výrobku. V případě sebemenších pochybností o vhodnosti výrobku nebo pracovního postupu je vhodné obrátit se na odborníky.

Teplota a vlhkost prostředí

 Byť je bambus jednou z odolnějších podlahových krytin, stále se jedná o přírodní materiál. Není tedy vhodné vystavovat ho extrémním podmínkám, aby nedošlo k deformaci jeho tvaru, zejména k jeho zkroucení nebo naopak sesychání. V místnostech s bambusovou podlahou je ideální udržovat vlhkost vzduchu v rozmezí 40–60 % a teplotu mezi15–25 °C.

Podlahové vytápění pod bambusovou podlahou

 Pokud používáte podlahové vytápění v místnosti, ve které je jako podlahová krytina použit bambus, je třeba mít nastavené pozvolné ohřívání vytápěcího tělesa. Maximální teplota podlahového topného tělesa by měla být nastavena tak, aby nepřesahovala 25 °C. Pokud by došlo k vystavené bambusové podlahy prudkému nárůstu teploty nebo extrémně vysoké teplotě může dojít k vysychání a deformaci tvaru bambusu.