PVC podlahy

Lidé si často pletou dva materiály – PVC, tedy polyvinylchlorid a linoleum. PVC je materiál syntetický a je třetím nejpoužívanějším plastem na Zemi, zatímco linoleum je materiál přírodní.

Nyní blíže k PVC. Poprvé byla jeho syntéza provedena roku 1935. Vyrábí se polymerací vinylchloridu, což je lehce nasládlý těkavý plyn s narkotickými účinky a bodem varu při -13,4°C. Složení PVC, převážně z chlóru, ho odlišuje od většiny běžných plastů. Meziprodukty výroby jsou karcinogenní vinylchlorid a toxický etylendichlorid.

Výborné vlastnosti PVC podlah

Materiál patří k oblíbeným díky své cenové dostupnosti a dobré tepelné vodivosti, která z něj činí vhodnou kombinací k podlahovému vytápění. Další vlastností je voděodolnost, tedy se rozšiřuje pole působnosti i na koupelny, kde pak sehrávají báječnou alternativu vyhřívaných dlážděných podlah a v neposlední řadě je pružnost a útlum hluku. Velikou předností této krytiny budiž atraktivní vzhled imitující jakékoli jiné materiály – kámen, dřevo, dlažba, kov a jiné.

Díky svému řazení mezi středně teplé podlahy má širokou škálu užití. Pro ujasnění, za teplé jsou považovány podlahy ze dřeva, mezi studené se počítá dlažba. PVC podlahy byly dříve umisťovány v kuchyních, dětských pokojích nebo v předsíních, díky jejich vlastnostem. Dnes už je můžeme objevit i v obývacích pokojích, pracovnách i ložnicích a to právě díky jejich široké škále dekorů.

Na co si dát pozor při čištění PVC podlahy

Důležitá informace pro začátek je, že k čištění PVC se nesmějí používat organická rozpouštědla a ředidla, která okamžitě PVC leptají a způsobují tak nenávratné škody. Stejně působí i silné kyseliny, barviva, líhy a hořící předměty. Jakékoliv potřísnění chemickými látkami je nutné okamžitě setřít. Výrobky ze tmavé nebo barevné gumy zanechávají na podlahovině v místě styku neodstranitelnou barevnou čmouhu.

Podlahy je nutné chránit před znečištěním inkoustem, barvami, tinkturou , přípravky s barvivy, organickými rozpouštědly, barevnými oleji a asfaltem.

Vlivem přímého ultrafialového a slunečního záření dekor PVC žloutne a bledne, takže skladování a používání v exteriérech můžeme vyloučit. Pozor je nutno dát také na ostré předměty, které mohou vytvářet mechanická poškození – škrábance, rozedrané části, či dokonce díry na povrchu. Nábytek a nohy židlí, stolů, proto raději opatřete filcovými podložkami, jinak se do PVC protlačí jejich otisky.

Údržba a čištění PVC podlahovin

Nyní přistupme k čištění PVC. Pravidlem číslo jedna by se vám mělo stát motto: Zamezte vnášení špíny a kamínku, používejte rohože a půl úklidu je hotovo.

  • Důležité je také pravidelně zametat nasucho, luxovat a pravidelně vytírat. Mop s vlažnou vodou s běžným saponátem, dále čistidly a leštidly pro vinylové podlahy jsou to nejlepší, co můžete PVC podlaze dát. Takové čističe jsou vyráběné například firmou Bona, Woca, nebo Dr. Schütz, ale na trhu jich je více. Vody používáme přiměřeně tak, aby plocha následně nezůstala zaplavená. Mohlo by dojít k zešednutí.

Velké podlahové plochy se mohou čistit strojově, například námi nabízeným Bona Deep Clean systémem.

Ochrana povrchu a jeho renovace

Podlahy z materiálu PVC jsou výrobním procesem ochrany většinou natřeny PUR povrchovou úpravou. PUR zkratka znamená polyuretan, tedy PVC takto upravené má vrchní pochozí vrstvu zatřenou polyuretanovým nátěrem, který je permanentní a chemicky neodstranitelný. Ten chrání podlahu při pokládce a několik následných měsíců provozu. Většinou vystačí pro bytové zatížení nebo objekty s mírným zatížením. Naopak při zatížení velkém se doporučuje tyto ochranné nátěry obnovit vhodným přídavným ošetřením. Ty je pak nutné vybírat podle původní povrchové úpravy.

Renovace povrchů může nastat v případě, že během provozu dojde k jeho mechanickému opotřebení, otěru nebo poškrábání. Renovace se dělá 2-komponentními polyuretanovými laky s použitím pro elastické podlahy. Jejich složení nám zaručuje dokonalé přilnutí ke stávajícímu výrobnímu PUR povrchu, opticky vyvážený vzhled s dlouhou životnosti a vysokou míru zatížitelnosti.

Trh oplývá také speciálními hustě zesíťovanými PU-laky, které propůjčují povrchu požadovanou odolnost vůči jódovým preparátům, dezinfekčním prostředkům a jiným chemikáliím. K dostání jsou od extra matného, přes matný až po lesklý povrch. Opakem jsou běžné polymerní ochranné nátěry, ty nejsou podle výrobců pro polyuretanové povrchy vhodné. Problémem se stává jejich přilnavost, ovlivňující životnost nátěru, jež se stává ve srovnání s 2-komponentními PU laky krátká.