Kaučukové podlahy

Kaučuk je vysoce odolný materiál, který obstojí i v nejnáročnějších podmínkách. Je odolný vůči povětrnostním vlivům, extrémním teplotám včetně mrazu, odolá silnému slunečnímu záření i vlhkosti.

Co je kaučuk a jaké jsou jeho výhody?

Kaučuk je přírodní materiál vyznačující se vysokou pružností i pevností. Pro jeho odolnost a trvanlivost se již před mnoha lety začal používat na výrobu nejkvalitnějších podrážek, lze z něj zhotovit vysoce kvalitní pneumatiky a řadu dalších výrobků, u kterých je na prvním místě dlouhodobá a bezporuchová funkčnost.

Vzhledem k omezeným přírodním zdrojům se kaučuk začal vyrábět i průmyslově a v současné době se většinou setkáváme se syntetickou variantou kaučuku, jehož vlastnosti se velice blíží vlastnostem kaučuku přírodního. Kaučukové podlahy se vyrábějí jak ze syntetického, tak i z přírodního kaučuku. Často se používají podlahy, které jsou vyrobeny ze směsi přírodního a syntetického kaučuku v různých poměrech.

Využití kaučukových podlah

Kaučukové podlahy, ať jsou vyrobeny ze syntetického či přírodního kaučuku nebo jejich směsí, mají výborné užitné vlastnosti, Díky vysoké pružnosti a pevnosti vydrží i enormní zátěž a výborně se uplatňují jako podlahová krytina na frekventovaných místech. Se ctí obstojí ve školách, v budovách úřadů, administrativních budovách, na letištích a v obchodních centrech, využívají se dokonce i v dopravních prostředcích. Jejich vlastnosti se osvědčily i v náročných podmínkách na zaoceánských lodích, kde se prověřila jejich vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, slané vodě i velkým teplotním výkyvům.

Kaučukové podlahy se díky své snadné údržbě, vysoké odolnosti a dalším skvělým vlastnostem hojně využívají na místech, kde je třeba dodržovat vysoké hygienické požadavky. Uplatnění tedy nacházejí i v nemocnicích, jeslích a předškolních zařízeních, na klinikách, v laboratořích, výrobnách potravin nebo také v jídelnách a kuchyních.

Vzhledem k tomu, že vydrží vysokou zátěž a jsou odolné vůči propálení nebo teplotním výkyvům, jsou kaučukové podlahy vhodné i pro použití ve výrobních halách a skladech. Nepoškodí jim ani vysokozdvižné vozíky a další těžké stroje. Vysoká odolnost proti mechanickému poškození a zároveň pružnost jsou důvodem, proč se kaučukové podlahy instalují také na sportovištích jako jsou zimní stadiony, golfová hřiště nebo jízdárny, kde je třeba zvolit povrch, který odolá i dopadům odpáleného golfového míčku, nožům bruslí nebo koňským podkovám. Kaučukové podlahy mohou být zcela hladké, někdy také bývají opatřeny protiskluzovou úpravou. Běžně se setkáme i s různými typy kaučukových rohoží umístěných u vchodů do bytových domů, administrativních budov nebo obchodních center.

Vlastnosti a výhody kaučukových podlah

Díky pružnosti kaučuk výborně tlumí zvuk kroků a stejně tak tlumí i hluk při nárazech. Pružnost kaučukové podlahy také zvyšuje komfort při chůzi a je šetrnější pro klouby, což ocení zejména návštěvníci sportovišť vybavených kaučukovou podlahou, ale i zaměstnanci firem, jejichž podlaha je pokryta kaučukem místo tvrdších materiálů.

Kromě vysoké odolnosti má kaučuk mnoho dalších skvělých vlastností. Přírodní i syntetický kaučuk a také směsi přírodního a syntetického kaučuku jsou rozměrově stálé i v podmínkách, které u dřeva nebo bambusu způsobují vysychání nebo bobtnání a následné změny barvy a tvaru.

 Výhodou je neporézní povrch

Kaučukové podlahy jsou antistatické a na rozdíl od dřevěných podlah, parket, bambusu nebo třeba linolea jsou vysoce odolné vůči působení chemikálií i proti poškození propálením. Neporézní povrch kaučuku brání proniknutí vody i tekutin do vnitřní struktury materiálu a zamezuje tak změnám tvaru a barvy v důsledku poškození materiálu tekutinou. Kaučuk je natolik kompaktní materiál, že u něj prakticky nedochází ani k vzniku prasklinek a trhlin a tím pádem ani k erozi. Jelikož stabilnost vlastností kaučuku neovlivňují ani teplotní výkyvy, lze ho požívat i v prostředí vystaveném mrazu nebo naopak extrémně vysokým teplotám. Kaučukové podlahy se tedy uplatní i v kovoobráběcích závodech nebo naopak v chladírnách, masokombinátech a ve výrobnách čerstvých potravin.

Životnost kaučukových podlah je výrazně delší, než je obvyklá životnost většiny ostatních podlahových krytin.

Čištění kaučukových podlah

 Neporézní a vysoce odolný povrch kaučukové podlahy umožňuje snadné, rychlé a účinné čištění. Náklady na údržbu kaučukové podlahy jsou v porovnání s ostatními druhy podlah poměrně malé.  Kompaktní povrch kaučukové podlahy v podstatě nedovoluje proniknutí nebo přilnutí cizích těles a částic a narušení jeho integrity. Nenaruší ho voda, sníh, je odolný vůči většině chemikálií i nárazům. Kaučukové podlaha je dokonce natolik odolná, že její povrch není po vyčištění nutné ošetřit žádnými konzervačními a ochrannými prostředky. Většina typů kaučukových podlah nepotřebuje pro dosažení skvělého vzhledu nátěr ani pravidelné leštění.

Znečištěnou kaučukovou podlahu stačí jednoduše zamést nebo vysát. I silně znečištěnou kaučukovou podlahu lze zcela obvykle zcela vyčistit a zrenovovat použitím běžné vody. V případě extrémního znečištění lze do vody přidat čistící prostředek.

Renovace kaučukových podlah

Byť je kaučuková podlaha vysoce odolná, může se stát, že dojde k poškození jejího povrchu. V případě potřeby renovace povrchu kaučukové podlahy je nejvhodnější obrátit se na specialisty kteří mají s renovací kaučukových podlah zkušenosti.