Linoleum

Linoleum je hojně používaná podlahová krytina. Jeho hlavní výhodou je snadná údržba a čištění linolea. Dostupné je v různých provedeních a povrchových úpravách. Škála vzorů je rozsáhlá a oku lahodící vzor linolea si vybere každý. Na trhu jsou k mání linolea od jednobarevných přes dlaždicové mozaiky až po abstraktní či květinové obrazce.

Charakteristika linolea

Různé typy linolea se mohou kvalitativně výrazně lišit. Obecně pro ně ale platí, že linoleum má hladký povrch, obvykle pokrývá celou podlahovou plochu místnosti a pokud je složeno z více kusů, bývají tyto kusy spojeny nepropustnými spárami. V místnostech s podlahou pokrytou linoleem se tedy ve spárách mezi jednotlivými díly podlahové krytiny neusazuje prach ani nečistoty.

Linoleum a jeho využití

Pro svou snadnou omyvatelnost je linoleum vedle dlažby jednou z často používaných podlahových krytin v kuchyních, koupelnách, v předsíních i na domovních chodbách. Nanesené nečistoty a prach lze z linolea snadno zamést a zcela je odstranit dokonce i bez použití vysavače.

Rizika poškození linolea

Ani odložené mokré nebo zablácené boty či na botách nanesený sníh linoleum nepoškodí. Mohou mu ale ublížit vysoké podpatky, zrnka písku a kamínky, které dokáží na povrchu linolea způsobit rýhy a škrábance. Ostřejší kamínky, zaklíněné v podrážce, mohou dokonce linoleum i zcela proříznout. Některé typy podrážek mohou navíc na linoleu zanechat obtížně odstranitelné černé šmouhy. Proto je vhodné přezouvat se hned u vchodu do bytu nebo domu do přezůvek.  Pokud není přezouvání možné, je třeba boty před vstupem do místnosti alespoň důkladně očistit. Kvůli celkové čistotě všech podlahových ploch interiéru je vhodné zbavit boty i přebytečné vlhkosti, nicméně u linolea je více než u ostatních podlahové důležité soustředit se zejména na důkladné očištění potenciálních zdrojů poškození povrchu.

Pro dokonalý komfort a snadnou údržbu lze kolem spodní části obvodové zdi místnosti nainstalovat ještě úzkou lištu linolea a tu spojit s linoleem pokrývajícím podlahu. Případná vlhkost a nečistoty pak pod linoleum neproniknou ani na hranách podlahové plochy.

Linoleum nejen na podlahu

Stejně jako dlaždice lze i linoleum s neporézním povrchem instalovat nejen na podlahu, ale také na zdi tam, kde potřebujete zajistit jejich snadnou omyvatelnost. Výhodou je rychlost a snadnost jeho instalace, dostačující je nalepení vhodným lepidlem. Vizuální dojem je zejména při použití linolea s dlaždicovým vzorem estetický a při správné a pravidelné údržbě bude linoleum jako náhrada dlaždic na zdi například kolem kuchyňského koutu sloužit řadu let. Je ale třeba pravidelně ošetřovat jeho povrch, zaschlé mastné usazeniny se odstraňují hůře a na rozdíl od dlaždic nelze linoleum oškrabat špachtlí tak, aby se zcela zamezilo jeho poškození. Některé agresivnější látky také mohou, hlavně při dlouhodobém kontaktu, trvale na linoleu zanechat nehezké skvrny.

Výhody a nevýhody linolea

 Velkou výhodou linolea je jeho vysoká odolnost vůči potřísnění vodou a neagresivními tekutinami. Kapky nebo skvrnu stačí jednoduše setřít, ani delší prodleva mezi potřísněním linolea a otřením obvykle jeho povrchu nevadí a neagresivní tekutina povrch linolea během toho časového úseku nepoškodí. Jeho údržba je tedy v tomto směru výrazně snazší než údržba parket nebo dřevěných a bambusových podlah. Malý počet spár nebo žádné spáry, které navíc bývají plně omyvatelné, usnadňuje údržbu oproti dlažbě. Spáry dlaždicových podlah bývají často porézní a snadno se v nich i při pravidelném vytírání usazují prach a nečistoty. U dlaždic pak dochází k neestetickému zhnědnutí či zčernání spár, které u linolea nehrozí.

Na druhou stranu nevýhodou linolea oproti dlažbě je jeho snadné propálení nebo poškození chemikáliemi a dalšími agresivními látkami. Některé typy linolea sice mají tvrzený povrch, ale ani pak není ochrana proti těmto typům poškození stoprocentní.

Zásady pro udržení dobrého stavu linolea

 Linoleum je sice snadno omyvatelné, ale jeho povrch lze poměrně snadno poškodit škrábanci a rýhami. Je tedy třeba pravidelně zametat nebo vysávat nečistoty. Linoleum také mohou poškodit různé chemikálie, nesprávně zvolené čistící prostředky, jeho vystavení extrémním teplotám a je relativně snadné poškodit jeho povrch ohněm nebo jiskrami. Proto je vhodné v místnosti, kde jsou umístěna kamna na tuhá paliva nebo krb, položit linoleum až v dostatečné vzdálenosti od zdroje ohně. Jiskry mohou povrch linolea nevratně a velice nevzhledně poškodit. Stejně tak je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud se v místnosti kouří. Žhavý popel z cigaret nebo dokonce nedbale odložený nedopalek mohou způsobit podobná poškození jako jiskra.

Čištění linolea

 Při čištění linolea je dobré znát typ jeho povrchové úpravy. V současné době jsou nejběžnějšími typy povrchu linolea polyuretanový a LPX. Při čištění povrchu linolea vždy zvolíme prostředky určené pro daný typ povrchu. Vždy je třeba přesně dodržet návod na etiketě přípravku. Podle typu povrchu linolea se orientujeme i při výběru přípravků na údržbu a renovaci povrchu, které nanášíme na povrch linolea až po jeho úplném vyčištění.

Obecně platí, že nejprve linoleum suchou cestou zbavíme prachu a nečistot buď smetákem s jemnými štětinami nebo vysavačem. Při vysávání linolea vždy použijeme nástavec s kartáčem. Poté povrch linolea umyjeme hadrem nebo mopem. K umytí použijeme vlažnou vodu s přípravkem vhodným pro daný typ povrchu linolea. Byť je linoleum odolné vůči vodě, je vhodné hadr nebo mop důkladně vyždímat. Zabrání se tak tvorbě neestetických vodních map a urychlí se doba sušení povrchu linolea.