Obývací pokoj je místnost, kde tráví rodina mnoho času. Je to prostor pro setkávání s přáteli, relax a odpočinek. Výběr podlahy do obývacího pokoje je tedy opravdu důležitý. Podlaha v obývacím pokoji je jedním z nejzatěžovanějších míst v celé domácnosti. V současné době je často obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní. I na to je potřeba myslet při výběru podlahy.

 

Právě podlaha rozhoduje o tom, jak na nás celá místnost bude působit. Má vliv na to, zda bude teplá a útulná nebo zda bude naopak působit chladně. V každém případě je do obývacího pokoje ideální podlaha, která snese zátěž a bude odolná. Mezi vhodné podlahy patří dřevěné podlahy, laminátové podlahy, vinylové podlahy nebo PVC podlahy. Využít můžete pochopitelně také klasickou dlažbu, pod tu je však v každém případě vhodné instalovat podlahové topení.

Údržba podlah Praha

Dřevěné podlahy

Dřevo je velmi oblíbeným materiálem. Jde o přírodní materiál, který působí teplým dojmem a navíc prostor stoprocentně zútulní. Určitě vás potěší, že jde o podlahu, která v případě skvělé péče vydrží v interiéru opravdu dlouhé roky. Dřevěná podlaha má však také jedno nepatrné mínus. Pořizovací cena je totiž poměrně vysoká. Vzhledem k tomu, jak dlouho vám však může sloužit je to opravdu jen nepatrné mínus. Dřevěné podlahy se hodí navíc do všech interiérů, ať už máte domácnost zařízenou klasicky, moderně nebo v retro stylu.

 

Laminátové podlahy

Plovoucí podlahy z laminátu vypadají opravdu elegantně. Určitě vás potěší, že jsou nenáročné na údržbu a netvoří se na nich skvrny. Laminát však rozhodně nepatří k nejteplejším podlahám. Navíc má laminát vyšší kročejový hluk. V případě, že pod podlahu umístíte akustickou podložku a podlahové topení, tyto neduhy vyřešíte.

 

Vinylové podlahy

Příznivá pořizovací cena. To je hlavní důvodu, proč jsou vinylové podlahy tak oblíbené. Vinyl je navíc také skvělým izolantem. A to nejen pro teplo, ale také pro zvuk. Navíc pomáhá pocitu útulnosti v místnosti. Jestliže máte doma děti nebo nejste přílišným fanouškem úklidu, jistě vás také potěší fakt, že jde o krytinu nenáročnou na údržbu. Vinyl je navíc vhodný pro alergiky a je antistatický.

PVC podlahy

Nutno říci, že PVC není úplně obvyklá podlahová krytina do obývacího pokoje. Není však nutné tuto podlahu hned zamítnout, jelikož v dnešní době jsou PVC podlahy již opravdu kvalitní. V podstatě má podobné vlastnosti jako vinyl. Jen musíte počítat s tím, že životnost PVC není příliš vysoká. Vždy však záleží hlavně na tom jaký typ PVC si vyberete. Na trhu jsou totiž již PVC podlahy vhodné i do komerčních prostor. A ty mají poměrně dlouhou životnost. Pochopitelně je pak rozdíl v ceně. Obyčejné PVC bude levnější, ale vydrží méně.

 

Další možnosti podlah do obývacího pokoje

Mezi podlahové krytiny, které jsme nezmínili patří korkové podlahy. Ty patří mezi skvělé izolanty. Korek má také dokonalé tlumení kročejového hluku. Bohužel však jde o podlahu s nízkou mechanickou odolností. A renovace korkové podlahy také není jednoduchá.

 

Pokud máte rádi přírodní materiály a nechcete dřevěnou podlahu, je tu marmoleum. Potěší vás jeho dlouhá životnost a rozhodně také to, že jde o teplou krytinu. Nutné je však pravidelně marmoleum voskovat a to může někoho odradit.

 

V minulosti se často používali koberce. V současné době však nepatří mezi nejoblíbenější podlahy. A není divu. Drží se v nich prach a proto nejsou vhodné pro alergiky a navíc v případě polití je jejich údržba trochu náročnější. Pokud přeci jen přemýšlíte nad kobercem, zvažte, zda není vhodným řešením kusový koberec. Jeho údržba bude mnohem jednodušší.