Patříte mezi milovníky koberce, ale všimli jste si, že pouhé vysávání ho dlouhodobě v kondici neudrží? Barva po čase zajde a koberec s delším vlasem se sešlape. Mimo to jsou koberce rájem roztočů, kteří citlivějším z nás působí nepříjemné potíže. Co s tím? Máme pro vás přehled možností, jak koberec důkladně vyčistit a zbavit skvrn.

Jak důkladně vyčistit koberec a zbavit ho skvrn

4 způsoby čištění pro všechny koberce 

Existují čtyři základní možnosti, jak kusový koberec vyčistit – ručně nasucho nebo namokro, pomocí specializovaného stroje na domácí použití nebo povoláním profesionálů na opravdu hloubkové čištění. Podíváme se blíže na všechny z nich.

Suché ruční čištění

Suchá varianta čištění je nejšetrnější a neničí vlákna, můžete ji tak využít i na koberec z přírodních materiálů. Budete k tomu potřebovat speciální prášek nebo pěnu, kterou seženete v drogeriích či specializovaných obchodech. Koberec nejdříve vysajete, na celý jeho povrch nanesete přípravek, necháte působit podle návodu a následně opět vysajete. V případě, že máte koberec s dlouhým vlasem, je lepší do něj prášek nebo pěnu zapracovat kartáčem.

Údržba podlah Praha

Kromě šetrnosti k samotnému koberci je suché čištění šetrné také k podlaze, která je pod ním. Výhodou je, že tyto přípravky absorbují pachy a po uklizení je koberec hned připravený k opětovnému používání.

Mokré ruční čištění

Mokré čištění není vhodné pro každý koberec, zejména pro ten z vlny nebo hedvábí. Věnujte proto velkou pozornost výběru přípravku. K dostání jsou speciální čistící prostředky na koberce z přírodních i syntetických materiálů. Počítejte s tím, že vlhkost prosákne pod koberec, pokud tedy máte dřevěnou nebo laminátovou podlahu, mokrým čištěním ji můžete poškodit. Schnutí trvá i několik dní a první asi čtyři hodiny po vyčištění na koberec nesmíte ani šlapat.

Údržba podlah Praha

Přípravek se ve většině případů míchá s vodou. Připravený podle návodu ho nanesete rovnoměrně na vysátý koberec, ale buďte střídmí, koberec se nesmí namočit moc. Na znečištěná místa můžete použít také kartáč, abyste se ujistili, že skvrny zmizí. Přebytečnou pěnu rovnou setřete vlhkým hadříkem a po uschnutí koberec důkladně vysajte.

Domácí strojové čištění

Strojové čištění koberců probíhá za použití vody a čistícího přípravku. Je velmi šetrné a dokáže si poradit s přebytečnou vlhkostí, nemusíte se proto bát poškození podlahy.

Jak to funguje? Tento speciální vysavač má v sobě zabudovaný zásobník na vodu a čistící prostředek. Během vysávání vhání vodu s přípravkem pod vysokým tlakem do koberce, kde rozpouští skvrny a nečistoty. Poté špínu a prach spolu s tekutinou nasaje zpět a koberec zanechá jen mírně vlhký.

Údržba podlah Praha

Tento způsob čištění je samozřejmě mnohem efektivnější a šetrnější než ruční čištění, musíte ale počítat s investicí do vysavače. Při jeho výběru se zaměřte především na sací výkon a objem nádoby.

Profesionální čištění

Jednou za čas je potřeba koberce vyčistit opravdu do hloubky, abychom zachovali jejich barvu, kvalitu vlasu a zbavili je všech roztočů. Profesionální čištění trvá jen pár desítek minut a dokáže zcela obnovit původní krásu koberce. Díky použití výkonného stroje a šetrného čističe zůstává koberec jen mírně vlhký, a není proto třeba obávat se navlhnutí podlahy pod ním.

Při pravidelné údržbě nejen výrazně prodloužíte životnost koberce, ale také necháte vyniknout jeho vzhled. Profesionálům můžete bez obav svěřit koberce z jakýchkoliv choulostivých materiálů jako například vlny nebo hedvábí.

Údržba podlah Praha

Rychlá pomoc na skvrny bez použití chemie

Podařilo se vám vylít na koberec kafe nebo se po něm proběhl pejsek po deštivé procházce? Jako první pomoc můžete vyzkoušet osvědčené rady našich maminek a babiček:

Přípravek na nádobí – funguje téměř na jakékoliv čerstvé skvrny. Naneste ho na koberec, zapracujte houbičkou a setřete vlhkým hadříkem.

Ocet – pomůže odstranit skvrny od ovocné šťávy nebo červeného vína. Ocet rozmíchejte s vodou v poměru 1:3, nastříkejte na skvrnu, překryjte mokrým hadříkem a zažehlujte, dokud skvrna nezmizí.

Jedlá soda – poradí si s mastnými skvrnami a rozjasní zašlé barvy. Nasypejte sodu na skvrnu, zapracujte do koberce, nechte působit přes noc a pak vysajte.

Prášek do pečiva – je vhodný na rozmanité typy skvrn. Použijte ho stejně jako sodu.

Kyselina citronová – pomůže odstranit čmáranice od fixů, pastelek nebo propisek. Kyselinu smíchejte s                     vodou, vetřete do koberce a nechte působit. Místo pak umyjte vlhkým hadříkem a nechte uschnout.