Možná vás to nikdy nenapadlo, ale podlaha může být zdrojem zákeřného hluku. A hluk opravdu snadno otráví každého, kdo ho musí pravidelně a dlouhodobě poslouchat. Víte, jaké ruchy nejčastěji podlahou procházejí a kde se berou? Podíváme se na řešení, jak je co nejefektivněji odstranit.
Zvuky, které se linou skrz podlahu, mohou mít různé příčiny. Jedním z nejznámějších hluků je kročejový hluk. Jeho řešení je poměrně jednoduché, říká se mu kročejová izolace podlahy. Tento hluk nemůžete svým chováním příliš ovlivnit. Vychází totiž přímo ze samotné konstrukce, případně ze stavu podlahové konstrukce. Projevuje se tak především u starých podlah a stropů. Jak dům stárne, podlaha pracuje a mírně mění rozměry. Tyto změny způsobují napětí mezi dílci podlahy. Ostatně asi každý z nás zažil starou podlahu, která při chůzi vrže.
Jak už bylo řečeno, kročejového hluku se můžete zbavit kročejovou izolací. Přestavět nosnou konstrukci obvykle není možné, z toho důvodu je nutné oddělit pohyb po podlaze. Konkrétně oddělit pohyb po podlahové krytině od nosné dřevěné konstrukce. Jak toho docílit? Potřebujete opravdu pevný a přitom dostatečně pružný a poměrně přizpůsobivý materiál. Vhodné jsou například lisované desky z polyuretanových pěnových kousků. Ty se vkládají mezi podlahovou konstrukci a povrchovou podlahovou krytinu jako je plovoucí podlaha, parkety nebo palubky. Díky tomu předejdete vrzání nosné konstrukce.
Sousedy si nevybíráme. Tedy alespoň většinou nemáme tu moc vybrat si sousedy. Zvlášť, pokud žijeme v bytě. Na nežádoucí zvuky v přilehlých prostorách vašeho bytu si tedy do jisté míry musíte zvyknout. Možná vás netrápí hluční sousedé, ale opravdu hlasitá provozovna, která funguje dlouho do noci. Nebo sousedíte s pekárnou, kde je hlahol naopak ještě před svítáním. Možná vám jen nevyhovuje hlučná ulice, protože kousek od domu nejen, že vede silnice, ale projíždí tudy také vlaky. Nebo řešíte opačný problém. Ve svém domě potřebujete zkoušet na bubny a nechcete rušit nikoho okolo.
Pokud v takových případech chcete odhlučnit podlahu, půjde o akustické odhlučnění. Nástrojem pro něj jsou lisované akustické desky, které jsou nejen praktické, ale také dostatečně efektivní. Skvělé je, že akustické desky se hodí do různých prostor. Jsou pevné a také poměrně těžké. Není problém je umístit por svrchní podlahovou krytinu. Využít je však můžete také na stěny nebo stropy. V takovém případě se pak akustické desky připevňují běžnými lepidly. Obvykle jsou akustické desky vyráběné v tloušťce pět centimetrů a již v tomto rozměru zachytí přibližně poloviny intenzity zvuku. Pokud potřebujete prostor odhlučnit kvalitněji, je možné využít dvojité kladení. Pak se zbavíte až 75 % hluku.
Akustické desky jsou opravdu skvělým pomocníkem, pokud potřebujete jakýkoliv prostor odhlučnit. Tento izolační materiál odhluční stropy, podlahy, stěny i šikminy. Důležitá je přitom vnitřní struktura desek. Akustické desky jsou lisované z malých kousků polyuretanové pěny. U protihlukové izolace je důležité, že nejde o monolitické desky. Tedy jde hlavně o to, že desky nejsou vyráběné z jednoho celistvého kusu. Právě díky tomu, že jsou z malých kousků, špatně vedou zvuk.
Jak je to možné? Je to tím, že zvuk je v podstatě mechanické vlnění, které se šíří prostředím. Zvukové vlny dokáží projít nejen vzduchem, ale také kapalinou nebo pevnou látkou. Energie zvuku se snižuje přechody z jednoho prostředí do druhého. Každá překážka totiž nutí zvukové vlny předávat svou energii dalšímu materiálu a rozk mitat jej.
Lisované akustické desky postaví zvukovým vlnám do cesty pěnové částečky. Pěna je elastické, takže se opravdu špatně rozkmitává. Navíc jde o velké množství malých částeček a na každém rozhraní dvou částeček je potřeba další a další energie. A tak zvuk pomalu slábne. Desky díky tomu nefungují jako membrána, která by zvuk šířila, ale naopak jako něco, co vlny zvuku úspěšně pohlcuje.
Kromě toho akustické izolační desky absorbují pohyb při stlačení a tím zabraňují i vrzání podlah. A ještě jeden bonus. Desky nejsou jen zvukově, ale také tepelně izolační. Desky se tak hodí i v případě, že uvažujete o zateplení domu nebo bytu. A zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
Kromě akustických desek lze samozřejmě použít také další materiály, které podlahy odhluční . Používají se například protihlukové eko desky. Ty jsou obvykle silné maximálně dva centimetry a přitom nabízí značné izolační schopnosti. Desky jsou samonosné a tvrdé. Použít je lze i na stěny a není problém do nich zapustit vruty a zavěsit na ně těžší nábytek. Desky jsou zároveň také tepelně izolační. Vyrobené jsou ze slisovaného recyklovaného běžně dostupného materiálu a jsou opět recyklovatelné. Použitá lepidla eliminují plísně. a bakterie.
Pořídit si můžete také pružnou podlahovou podložku, která se prodává o síle 5 nebo 8 milimetrů a je obvykle řezaná z pěnových bloků. Podložky o síle 5 mm se hodí pod vinylové nebo dřevěné podlahy. Akustické lisované podložky jsou dostatečně tuhé a pevné a odolají běžnému zatížení. Jsou pružné a tvoří pomyslný polštář mezi konstrukcí podlahy a nášlapnou vrstvou. Silnější podložky dokáží tlumit kročejový hluk a slouží také jako podlahová akusticky funkční vrstva.