Dřevo jako přírodní materiál, reaguje citlivě na změny okolního prostředí. Víte, že dřevo neustále pracuje? Přijímá a vydává vlhkost, dýchá s vzhledem ke svému okolí? Pravidelnou údržbu nebo péči o dřevěné podlahy určitě nepodceňujte, mohou nastat problémy, které by znamenaly novou podlahu.

Ochrana dřevěné podlahy

Při vytírání nebo jakékoliv údržbě dřevěných podlah dbejte na to, že přímý kontakt dřeva s vodou by mohlo nevratně poškodit povrch podlah. Snažte se v místnosti uchovávat relativní vlhkost, nejen pro dřevěné podlahy jako jsou parkety ale i plovoucí podlahy. Jakékoliv výkyvy by mohly vést ke značnému poškození dřevěných podlah, jako je popraskání povrchové vrstvy laku nebo trhání lamelek.

 Jak opotřebení předejít?

Dřevěné parkety a plovoucí podlahy je vhodné ošetřit přípravky, které jsou vhodné na dřevo. Přečtěte si jejich složení, některé by dokonce mělo obsahovat i olej nebo včelí vosk, který prodlouží ochranný film, a tak i životnost dřevěných parket.

V dnešní době existuje opravdu mnoho firem, které nabízejí nezávaznou konzultaci v oblasti údržby dřevěných podlah. Ti vám poradí, jak rozsáhlé opotřebení je, a zda má cenu renovaci vůbec provádět.

Rozhodně na pravidelnou údržbu nepoužívejte

Běžné saponáty a prostředky na podlahy jsou příliš agresivní, a dokážou tak rychle zničit ochranný film, který je pořád aplikován na vaší dřevěné podlaze. Používejte pouze doporučené čistící produkty na manuální čištění, pokud zvažujete strojní čištění firmou uděláte nejlépe.

Co nastane, když dojde k většímu opotřebení

Z běžného života víme, že nic není věčné, tak je to i u dřevěných podlah a parket. Časem se každý z nás bude muset vrhnou do rekonstrukce v podobě renovace nebo kompletní výměny dřevěných podlah. Pravidelnou údržbou však můžete těmto problémům předcházet na další roky. Renovace parket bude velkou finanční ztrátou, jelikož tuto činnost není vhodné provádět bez odborných proškolení, a proto se vám raději oplatí zaplatit si profesionální firmu na údržbu podlah.

Nezapomínejte, že správná a pravidelná údržba dřevěných podlah jako jsou parkety a plovoucí podlahy docílí dlouhé životnosti a oživení celkového vzhledu. Ať je vaše podlaha stará měsíc či pět let, na tom nesejde.