Koberce ani zdaleka nejsou dávno zavrženým trendem a v našich domácnostech mají stále své čestné místo. Poradíme vám, jak se starat o koberce u vás doma, aby vydržely pěkné co možná nejdéle.

Jak se starat o koberce? Pár základních rad

Celoplošné koberce jsou stále žádaným typem podlahové krytiny. Doma je díky nim příjemně, útulno, jsou měkké a teplé na došlap a široký výběr motivů nám umožňuje sladit koberec s ostatním vybavením naší domácnosti.

Zde je pár užitečných rad, jak se starat o koberce, aby vydržely dlouho jako nové a dělaly vám tak doma parádu klidně i několik let:

  • pravidelně koberce vysávejte
  • s ohledem na typ koberce použijte nástavec s rotačním kartáčem nebo pouze sání
  • kusové koberce nikdy nepokládejte na vlhkou či mokrou podlahu
  • koberce minimálně jednou za rok a půl nechte profesionálně vyčistit

Jak se starat o koberce v bytě, aby dlouho vydržely?

Při čištění koberce záleží na jeho typu

Většina z nás má doma koberec z umělých vláken. Jsou totiž podstatně levnější, nežli koberce mající přírodní vlákna, navíc nás dokážou uspokojit i po své estetické stránce. Právě na typu vláken závisí i čištění koberců a je dobré vědět, zda máte doma koberec s přírodními nebo syntetickými vlákny.

Přírodní vlákna

Máte-li doma koberec z přírodních vláken, nad údržbou a čitěním si nemusíte příliš lámat hlavu. Přírodní vlákna čistěte pouze suchou cestou, nepoužívejte žádné chemikálie, které by mohly vlákna poškodit. Stane-li se, že na koberec něco vylijete, snažte se dané místo co nejdříve vysušit hadříkem. Přírodní koberce můžete pravidelně vysávat, v případě většího znečištění a vyšší pořizovací ceně raději oslovte specializovanou firmu.

Syntetická vlákna

Koberce mající umělá vlákna lze udržovat v čistotě i za použití vhodných čisticích prostředků. I zde je na místě koberce pravidelně vysávat, což je nejen zbaví hrubých nečistot, ale zároveň zajistí péči i o vlákna, která se snadno napřímí. Dojde-li k většímu znečištění, nebojte se koberec vyčistit mokrou cestou – mokré čištění se doporučuje provádět minimálně co rok a půl.