Rozhodli jste se pořídit podlahový mycí stroj a překvapilo vás, kolik typů je na trhu. Jak se v nich orientovat? Prozradíme vám, jaké typy podlahových mycích strojů existují a hlavně na co se zaměřit při jejich výběru. Umožníme vám vybrat ten nejvhodnější produkt podle vašich individuálních potřeb.

Co mají všechny podlahové stroje společné

Na trhu jsou podlahové mycí stroje s chodící obsluhou, se stojící obsluhou nebo se sedící obsluhou. A k tomu ještě leštící – drhnoucí mycí stroje. Každý z nich (kromě leštících jednokotoučových) pracuje na principu dávkování roztoku na talířový nebo válcový kartáč. Podle typu kartáče se pak podlaha myje otáčivými nebo krouživými pohyby za pomoci vody a chemického přípravku. Za kartáčem stroje je vždy umístěna sací lišta, která odsává uvolněné nečistoty. Leštící jednokotoučové stroje pracují s vyššími otáčkami kartáčů a nemají odsávání nečistot. V tomto případě je kapalinu s nečistotami nutné vysát pomocí speciálního vysavače.

podlahové mycí stroje

podlahové mycí stroje

Co je důležité pro výběr podlahového mycího stroje:

  • Jaká je velikost čištěné plochy.
  • Na jaký typ podlahy mycí stroj potřebujete.
  • Jaký druh znečištění by měl stroj zvládnout vyčistit?
  • Hledáte stroj pro nárazový nebo pravidelný a častý úklid?

Velikost čištěné plochy

Výběr se pochopitelně odvíjí od velikosti plochy, kterou má čistit. Jiný stroj se bude hodit na čištění chodby na úřadě a jiný na úklid sportovní haly nebo průmyslového objektu. Každý výrobce proto u podlahových mycích strojů uvádí plošný výkon zařízení. Ten je obvykle teoretický nebo praktický. Teoretický je vypočítaný při rychlosti a pracovní šířce daného zařízení. Obvykle je o něco málo vyšší než ten praktický. A praktický udává reálnou velikost uklízené plochy. Důležité je vědět, že plošný výkon se udává v m2/ hod.

A nesmíme zapomenout ještě na jednu důležitou věc. Roli nehraje jen smotná velikost plochy, ale také její členitost. V každé prostoru jsou různé překážky a je nutné, aby se vybraný stroj dostal opravdu do každé uličky. Dejte si tedy při výběru pozor i na šířku stroje.

Jaký typ podlahy potřebujete čistit

Zmínili jsme, že podlahové mycí stroje mají dva typy kartáčů. Válcový a talířový. Každý z nich je vhodný pro jiný typ povrchu.

Válcové kartáče: Vzhledem k tomu, že lépe drhnou, jsou vhodné pro nerovné plochy. Hodí se tedy například na dlažbu. Štětiny kartáče se lépe dostanou do spár i mezer a myjí kvalitnější vlnité plochy. Vhodné jsou také na protiskluzovou dlažbu. Pokud hledáte podlahový mycí stroj pro členitou a zastavěnou plochu, je vhodný stroj právě s válcovým kartáčem a sacími lištami ideálně před i za karáčem. To pro případ, že byste potřebovali posouvat stroj vpřed a vzad.

Talířové kartáče: Diskové kartáče skvěle myjí, ale drhnou už méně. Vhodné jsou tedy pro rovné povrchy. Ideální do tělocvičny nebo na jakoukoli litou podlahu.

Elektřina nebo raději baterie

Další věc, o které je třeba rozhodnout je zda má mít podlahový mycí stroj elektrický pohon nebo bateriový pohon. Výhodou elektrického pohonu je nižší pořizovací cena a prakticky nepřetržitá doba čištění. Nevýhodou však je nutnost přístupu k elektrické zásuvce a při vysoké členitosti nutnost pozorovat kabel a chránit ho před poškozením. Bateriový pohon je pohodlnější i při vysoké členitosti. Nicméně doba čištění je pak závislá na nabití a výkonu baterie. A navíc musíte počítat také s vyšší pořizovací cenou.

A pak jsou tu ještě speciální pohony. Z větších mycích strojů, hlavně se sedící obsluhou. Se můžete setkat také s pohonem plynovým, naftovým nebo benzinovým.

Jaké baterie se nabízí v podlahových mycích strojích?

12V – Tyto baterie mají obvykle menší podlahové mycí stroje.

24V – Střední podlahové mycí stroje obsahují baterie na 24V. Ty zajišťují vyšší životnost motorů.

36V – Baterie pro vyšší třídu mycích strojů s dlouhou životností motorů. Vhodné také pro podlahové stroje s posezem obsluhy.

mycí stroj na podlahu

mycí stroj na podlahu

Vhodné chemické prostředky pro úklid

Kvalitní úklid si žádá nejen kvalitní podlahový mycí stroj, ale samozřejmě také vhodný chemický prostředek. Před použitím je vhodné vyzkoušet prostředek jen na části podlahy. A vždy je dobré volit podle typu podlahy a na doporučení odborníků. Na mastnoty je obvykle vhodný přípravek s  vyšším pH naopak například na rez nebo vápenné znečištění povrchu je vhodný přípravek s nižším pH.