Podlaha do koupelny musí mít svá specifika. Koupelna je prostor, kde je vlhko, stejně jako například v prádelně nebo ve wellness. Z toho důvodu jsou na podlahy kladeny zvláštní požadavky. Je nutné, aby podlahová krytina to podobných prostorů byla odolná vůči vlhkosti a častému kontaktu s vodou. Obvykle je vhodné, aby byla podlaha do koupelny také protiskluzová. Další požadavky jsou na funkčnost a estetiku.

 

Spokojenost na prvním místě

Správný výběr podlahové krytiny do koupelny nebo jiných vlhkých prostor má samozřejmě vliv na spokojenost. A to nejen při užívání místnosti, ale také při jejím úklidu. Je třeba vybírat opravdu odolné materiály, které zvládnou vodu a vlhkost. Je nutné, aby prostředí bylo zdravé a také bezpečné. Důležité je vyvarovat se potřebě častých oprav nebo nutnosti vyměnit podlahu. Na trhu je naštěstí dostatečné množství podlahových krytin, které dokáží tyto náročné podmínky splnit a navíc jsou k dispozici v široké škále designových řešení.

Údržba podlah Praha

Proč musí být podlaha odolná vlhkosti

Pokud bychom do vlhkého prostoru zvolili podlahu, která nedokáže odolávat vodě nebo vlhkosti, samozřejmě bude degradovat. Je pravděpodobné, že by dříve nebo později zplesnivěla. A to zničí nejen podlahu, ale ohrožuje to také zdraví všech přítomných. Správně zvolená podlaha bude bezpečná, funkční a udržitelná.

 

Je tedy jasné, že do koupelny není vhodné volit koberce. Nehodí se sem však ani korkové podlahy nebo plovoucí podlahy, které mají spáry. Stejně tak je obvykle nevhodná také dřevěná podlaha, jelikož dřevo absorbuje vlhkost. V případě dřevěné podlahy lze však nalézt takové dřevo, které je odolné. Navíc je však třeba počítat se speciální povrchovou úpravou. Nicméně jsou jistě vhodnější podlahové krytiny do vlhkého prostředí.

 

Mezi vhodné podlahy tak patří určitě keramické dlaždice, které jsou také nejčastěji využívané. Není to však jediná podlahový krytina, kterou lze do koupelny nebo jiného vlhkého prostředí využít. Vhodné jsou také lité podlahy, speciální vinylové podlahy, které odolají vhkosti a také umělé pryžové podlahy. Zvolit lze také betonové podlahy, které mají speciální těsnící vrstvu a jsou navržené tak, že odolávají vlhkosti a zůstanou funkční dlouhou dobu.

Snadná údržba je nutností

V koupelnách a dalších podobných prostorách, kde se drží vlhkost se klade důraz hlavně na snadnou údržbu. Ta je pochopitelně nutná pro udržení čistoty a hygieny. Nejideálnější jsou tedy takové materiály, které nevyžadují žádnou složitou údržbu a jsou omyvatelné běžnými úklidovými prostředky. Vhodné jsou takové povrchy, které odolávají skvrnám a neabsorbují do sebe žádné pachy. Samozřejmostí pak je, že tyto materiály odolávají bakteriím a plísním.

Důraz na bezpečnost

Vzhledem k tomu, že veškeré vlhké prostory jsou obvykle také kluzké, je nutné přemýšlet také nad rizikem úrazů. Doporučujeme tedy do vlhkých prostor vybírat hlavně protiskluzové podlahy. To splňují například pryžové podlahy a samozřejmě také dlaždice s protiskluzovou úpravou. Pokud do domácí koupelny vyberete dlaždice, které tuto úpravu nemají, můžete protiskluz vyřešit pomocí malých koupelnových předložek.

 

Zdraví a ekologie

Při výběru podlahové krytiny do koupelny nebo jiného prostoru, kde se potýkáme s vlhkostí bychom neměli zapomínat ani na zdravotní aspekty. Samozřejmě je dobré zvážit také ekologické dopady použitého materiálu. Vždy je vhodné zkontrolovat zda má vybraná podlahová krytina nízký obsah těkavých organických látek, zda je recyklovatelná a vyrobená ze zdrojů, které jsou k životnímu prostředí šetrné.

Nezapomínejte na estetiku

Samozřejmě, že zdraví, bezpečnost a udržitelnost jsou důležitější. To však neznamená, že je estetická stránka nedůležitá. Materiál by měl ladit s celkovým designem prostoru a také podporovat atmosféru. Doporučujeme zvážit mimo jiné i světelné podmínky a podle toho vybrat odstín podlahy.

 

Spočítejte si veškeré náklady

Pokud uvažujete ceně podlahy, je dobré myslet také dopředu. Nejde jen o pořizovací cenu, ale také o životnost podlahy a celkové náklady. To znamená náklady na pořízení, instalaci a pravidelnou údržbu. Pokud investujete do kvalitní podlahové krytiny, která vám vydrží dlouhé roky, může to být ve výsledku levnější než pořídit levnou krytinu, kterou budete muset za pár let měnit.

 

Důležitá je dlouhodobá spokojenost

Výběr podlahy je důležitým rozhodnutím. Ovlivňuje pocit z místa, bezpečnost i funkčnost. A také udržitelnost. Zvažte tedy veškeré faktory a pečlivě vyberte podlahu, která pro vás bude nejvhodnějším řešením v poměru ceny a výkonu. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv podlahovou krytinu, vždy myslete také na pravidelnou údržbu, která je důležitá nejen pro zachování vzhledu, ale samozřejmě také kvality.

 

Existuje opravdu velká řada možností a každému může vyhovovat trochu něco jiného. Investice do kvalitní podlahy se však vždycky vyplatí. Zvýšíte tak hodnotu prostoru, ať už jde o váš dům nebo komerční prostor. Je však jasné, že nezáleží jen na materiálu, ale také na správné instalaci a na důkladné a správné údržbě.