Podlaha do kuchyně má svá specifika. Nejen, že jistě chcete, aby se po ní dobře chodilo a také skvěle vypadala. Navíc by měla být odolnější, než podlaha v jiných místnostech domu. Měla by se také snadno uklízet. Podlaha v kuchyni totiž dostává zabrat více, než podlahy v jiných částech domu.

 

Je to logické. Při vaření a pečení se snadno stane, že nám něco ukápne na podlahu. Dětem sem tam něco odpadne od stolu, čas od času se vylije nějaký tekutina a ze sporáku může prskat olej, ačkoliv se snažíme, aby se to nestalo. Je tedy jasné, že podlahu v kuchyni budete vzhledem k drobným nehodám také častěji umývat.

Údržba podlah Praha

Co je třeba si ujasnit před výběrem

Na výběr podlahy do kuchyně má vliv několik faktorů. Zamyslete se nad tím, jak často vaříte. Také zvažte počet osob v domácnosti a ohledy berte zejména na malé děti. Nezapomínejte však ani na zvířata. V neposlední řadě hraje důležitou roli velikost kuchyně, případě to zda je propojena s obývacím pokojem. A samozřejmě záleží také na stylu vaší kuchyně.

 

Pokud vaříte a pečete opravdu často a k tomu máte děti nebo zvířata, je potřeba myslet hlavně na praktičnost. V takovém případě je ideální přemýšlet nad podlahou z PVC, případně keramickou dlažbou nebo korkem. Ať už si vyberete jakýkoliv z výše jmenovaných materiálů, můžete si být jisti, že jde o odolné materiály, které bez problému vydrží delší kontakt s tekutinami a jsou trvanlivé. Také jejich údržba není vůbec složitá. A jako bonus jsou také finančně poměrně přijatelné.

 

Jestliže máte propojený obývací pokoj s kuchyní, zvažte, zda mít v obou prostorách stejnou podlahu. Samozřejmě lze zvolit dlažbu nebo PVC v obou místnostech. Stejně tak lze ve velkém propojeném prostoru použít také korkovou podlahu. Přemýšlíte nad tím, zda je možné do kuchyně použít také laminátovou podlahu nebo dřevo. Ano. Možné to samozřejmě je. V takovém případě však není vhodné sahat po nejlevnějších variantách. Naopak je třeba vybírat jen z těch nejkvalitnějších materiálů. V případě laminátu by mělo jít o voděodolné podlahy, které se nedeformují ve vlhku. A pokud vámi vybraná laminátová podlaha nebude mít vodotěsné zámkové spoje, je třeba jednotlivé desky zatmelit vodotěsným tmelem na podlahy.

Jakou podlahu bychom zvolili my?

Domníváte se, že zmiňované PVC vypadá levně a nevzhledně? To však již dnes dávno není pravda. PVC nebo také měkčený vinyl dnes již vypadá opravdu dobře. Jde o estetickou podlahu, který je navíc osvědčená. Měkčený vinyl zvládne rozlité nápoje, skvrny od jídla, mastnotu a samozřejmě také veškeré drobky. Tento odolný materiál je tedy vhodný pro ty, kteří preferují praktické řešení lahodící oku.

 

Vězte, že v případě PVC máte opravdu široký výběr. Nejen, že můžete zvolit z velké škály barev, ale dokonce si můžete vybrat měkčený vinyl, který bude na první pohled vypadat jako keramický dlažba, dřevěná podlaha nebo kámen. Určitě vás potěší, že tato varianta podlahy je také finančně dostupná a navíc poměrně trvanlivá. Kvalitní PVC je samozřejmě také odolné vůči poškrábání. Pokud váháte proto, že chcete mít v kuchyni podlahové topení, nemusíte. Vinyl je totiž k instalaci podlahového topení vhodný. Můžete ho zametat nebo vysávat. Samozřejmostí je vytírání mopem nebo hadrem. Vždy je však vhodné oboje pečlivě vyždímat.

 

Velmi oblíbená je v poslední době také keramická dlažba. Vybrat si můžete z mnoha designů a velikostí jednotlivých dlaždic. Vždy je však nutné si vybrat kvalitní dlažbu, která vydrží velkou frekvenci pohybu. Ideální je také porozhlédnout se po protiskluzové podlaze. Většinou se vybírá ze speciálních kuchyňských sérií.

 

Keramický dlažba se většinou používá společně s podlahovým topením. Za jedno proto, že sama o sobě je poměrně chladná a také proto, že její předností je tepelná vodivost. Ideální jsou samozřejmě dlažby, které mají nenasákavý povrch a jsou hladké. Nečistoty se na takové dlažbě nebudou usazovat. Snadno je uklidíte, stejně jako PVC podlahy. Určitě nejsou vhodné reliéfní dlažby nebo dlažby neglazované. Na těch by totiž mohly být vidět skvrny od některých potravin a nápojů. Pokud si takovou dlažbu do kuchyně přeci jen vyberete, musíte počítat s tím, že veškeré nehody s potravinami a nápoji je třeba vyřešit co možná nejrychleji.

Co se do kuchyně opravdu nehodí?

Na tuto otázku jsme v podstatě již odpověděli výše. Určitě nejsou vhodné obyčejné laminátové podlahy. Stejně tak není vhodné veškeré dřevo. V těchto dvou případech je nutné do podlahy opravdu investovat větší finanční obnos, aby fungovala tak, jak má. V případě, že se těchto druhů podlah nechcete vzdát v obýváku a máte ho spojený s kuchyní, je tu ještě jedna možnost. Do kuchyně lze vybrat jinou podlahu tak, aby ladila s laminátem nebo dřevem v obývacím pokoji a obě dlažby oddělit přechodovu lištou. Pokud zvolíte ladící motivy, bude vše vypadat opravdu dobře.