Lité podlahy se setkávají s čím dál větší oblíbeností, není divu, jejich instalace je velmi rychlá, poměrně pohodlná, a hlavně se pyšní svojí dlouhou životností nebo vysokou odolností vůči nárazům. Kromě toho jsou lité podlahy ideální volbou, pokud chcete zvolit vytápění pomocí podlahového topení.

Litých podlah ale existuje několik druhů, chcete-li mít jistotu, že pro svůj objekt, ať už je to rodinný dům, tělocvična, výrobní hala nebo cokoliv jiného, vyberete ten nejvhodnější, doporučujeme pokračovat ve čtení tohoto článku, protože vám v něm prozradíme spoustu cenných rad.

CEMENTOVÉ PODLAHY

Tento druh podlah se nejlépe hodí do výrobních či skladovacích prostor, obchodních center nebo třeba krytých parkovišť. Využití najde i jako podklad pro jiné podlahové krytiny, které budou následně zdobit vaše prostory. Aplikace je velmi jednoduchá, rychlá a již po 24 hodinách od položení je možné se po podlaze bez problémů procházet, o několik dní později se již dá i zatěžovat nábytkem a podobně. Cement vyniká svojí snadnou a bezprašnou údržbou. Jediným minusem této podlahy je nemožnost položení v exteriéru, cement totiž nesmí promrznout.

ANHYDRITOVÉ PODLAHY

Anhydrit je v přirozeném stavu síran vápenatý neboli minerál neobsahující vodu. Ten se následně smíchá s vodou, pískem, a vznikne tak směs vhodná pro lití podlah. Oproti cementovým podlahám se ty anhydritové lijí v menších tloušťkách, proto tolik nezatěžují konstrukci stavby. Výborně vodí teplo, což využijeme především ve spojitosti s podlahovým vytápěním. Kromě exteriérů a míst s vysokou koncentrací vody, kterými jsou například sprchy a prádelny, se pro položení hodí téměř všude.

EPOXIDOVÉ PODLAHY

Předností epoxidových podlah je zejména jejich rychlá realizace a odolnost vůči chemikáliím. Navíc dobře vedou teplo a jsou příjemné na dotyk. Své uplatnění najdou ve výrobních či skladových halách, technických místnostech nebo v chodbách a garážích. S drobnou úpravou se na nich dá vykouzlit i protiskluzový povrch. Náklady na údržbu jsou minimální.

POLYURETANOVÉ PODLAHY

Na začátek je dobré zmínit, že polyuretanové podlahy jsou vhodné jak do interiérů, tak i exteriérů. Ve srovnání s podlahami epoxidovými jsou odolnější vůči UV záření. Výborně se tak hodí do nemocnic, kanceláří, víceúčelových hal, a to především z toho důvodu, že jsou antibakteriální, vysoce chemicky odolné a vydrží velké množství nárazů. Své uplatnění ale najdou například i v mlékárenském průmyslu, protože odolávají kyselině mléčné.