Život v mobilním domě se v mnoha věcech neliší od života v klasickém bytě či domě. Moderní domy na kolech jsou nízkoenergetické a vyrobené z kvalitních materiálů. Spoustu věcí si také můžete zvolit sami. Jak bude vypadat venkovní plášť vašeho bydlení? Je na vás, jestli zvolíte dřevěné obložení nebo klasickou omítku.

 

Stejně tak si pochopitelně můžete zvolit, jak bude váš mobilní dům vypadat uvnitř. Sami se rozhodnete, jak budou rozložené místnosti i to, jak budou vypadat stěny vašeho domu. pochopitelně si můžete zvolit také typ podlahy, který preferujete. Na výběr máte prakticky stejné materiály jako v klasickém domě. Je tedy jen a jen na vás, co preferujete.

kvalitní položení vinylové podlahy

Jakou podlahu zvolit do mobilního domu

Musí vydržet co nejdéle

Při výběru podlahy jistě přemýšlíte nad tím, aby dobře vypadala, dlouho vydržela a přitom vás nevyšla na spoustu peněz. Přinášíme vám proto klady a zápory jednotlivých druhů podlah. Vy se pak sami můžete rozhodnout, která je právě pro vás ta nejideálnější. Pochopitelně si jinou podlahu vyberou lidé, kteří mají doma zvířata, rodiče malých dětí nebo senioři. Pojďme si tedy představit nejčastější druhy podlah.

 

Vinylová podlaha je nejoblíbenější

V současné době je zřejmě nejoblíbenějším typem podlahy vinyl. Pod tímto názvem se schovávají dva hlavní typy podlah. Jedním z nich je klasické PVC, tedy tradiční lino, které se prodává v rolích. Druhým typem jsou pak LVT dílce. Jde také o PVC, ale bez změkčovadel. Tato podlaha se prodává a pokládá v dílích.

 

Výhod klasického PVC je hned několik. Jde o nenáročný materiál a je cenově dostupný. Navíc se prodává v různých rozměrech. Jde o protiskluzový materiál, po kterém se příjemně chodí. Můžete pod něj nainstalovat i podlahové vytápění. Při poškození je však nutné vyměnit ideálně celé lino. Pokud vyříznete jen část, sváry budou pravděpodobně vidět.

 

LVT dílce mají velmi podobné vlastnosti. Navíc je prodejci nabízí v moderním designu jako je imitace dřeva nebo kamene. Oproti klasickému linu je příjemné, že při poškození lze vyměnit jen jeden jediný díl a oprava nebude vůbec viditelná. Bohužel však podlaha není příliš odolná. Po letech se opotřebuje a je třeba ji vyměnit. Na nábytek je vhodné používat ochranné nálepky.

 

Co se týká údržby vinylové podlahy, není vůbec náročná. Nečistot se můžete zbavit pomocí koštěte nebo vysavače. Poté stačí místnost vytřít mopem. Nemusíte se bát, že byste podlahu poškodili větším množstvím vody. Ideální je jednou za čas vytřít speciálními přípravky na vinylovou podlahu.

 

Přírodní linoleum je odolnější než lino

Místo umělého PVC si můžete pořídit do svého mobilního domu také marmoleum. Jde o přírodní lino, které je odolné proti poškození. Pokud tedy máte doma pejska, je ideální volbou. Hodí se do předsíně i kuchyně. Nevadí mu totiž, pokud po něm občas projdete v botech. Úžasný je také fakt, že marmoleum je antialergenní. Jeho údržba je přitom ideální. Pokud s ním budete zacházet dobře, vydrží vám doma klidně i dvě dekády. S vytíráním marmolea je to velmi podobné jako s vytíráním klasického lina. Běžné vytírání podlaze neublíží a jednou za čas je vhodné zvolit speciální přípravek na tento druh podlahy.

Laminát je těžší na pokládku

Laminátové podlahy vypadají na pohled velmi hezky. Jsou to cenově dostupné podlahy, které jsou navíc ještě odolné. Laminát znáte pravděpodobně pod názvem plovoucí podlaha. Bohužel má však laminátová podlaha své nevýhody. Její pokládka je složitější než pokládka linolea.

 

Pozor musíte dát také na vlhkost. Plovoucí podlahu je vhodné vytírat opravdu vyždímaným hadrem nebo mopem. Zapomeňte také na univerzální čistící prostředky, na laminát používejte jen speciální mycí prostředky. Co se týká běžné údržby, je vhodnější koště. Vysavač by mohl podlahu poškodit. Využít ho můžete jen v případě, že má speciální nástavec.

 

Pokud máte doma kočky nebo psi, není laminát vhodnou podlahou. Zvířata se většinou chůze po tomto povrchu bojí. Laminát je totiž hlučný. Navíc na většině laminátových podlah budou neustále vidět stopy po zvířecích tlapkách. Časté vytírání vám nebude příjemné a navíc podlaze ani nebude prospívat.

 

Dřevěná podlaha je klasika

Není nic klasičtějšího než podlaha ze dřeva. Vždyť už ve starých krčmách a chalupách měli dřevěné podlahy. Tehdy hospodyňky podlahu pravidelně drhly rejžákem. Dneska je údržba o něco jednodušší. Dřevo je pochopitelně stálicí, co se týká životnosti. Pokud se o dřevěnou podlahu budete dobře starat, vydrží v domě i několik generací. Důležité však v takovém případě není jen dřevo zametat a vytírat. Nutné je ho také brousit a lakovat.

 

Největší nevýhodou dřevěné podlahy je pochopitelně cena. Na druhou stranu, pokud se pro dřevo rozhodnete, můžete si být jisti, že máte do konce života vystaráno. Tato podlaha vás nikdy nezradí. Při její běžné údržbě si však dejte pozor. Stejně jako laminátu i dřevu škodí nadbytek vody. Nezapomeňte také čas od času dopřát dřevěné podlaze oleje nebo vosky. Ty zvýrazňují dřevěný povrch.