Radiátorům už odzvonilo. Dnes je v módě podlahové vytápění. A není divu. Za prvé nepřekáží nikde v prostoru a navíc vytápí prostor rovnoměrně. V neposlední řadě pak podlahové topení dokáže šetřit energiemi, protože prostor vytopí mnohem rychleji. Podlahové topení se aplikuje například pod dlažbu nebo pod dřevěné podlahy. Je však možné pořídit si na podlahu s vytápěním alespoň kusový koberec?

Koberec ano, ale ne každý

Nemusíte se obávat, že v případě podlahového topení nebudete mít koberec. Nemůžete si však pořídit jakýkoliv koberec. Měl by být totiž vhodný pro podlahové topení. Myslete však také na to, že koberec snižuje výkon podlahového topení. V čem se tedy koberce liší? A jaký problém by mohl způsobit nevhodný koberec?

Údržba koberců Praha

 

Spotřeba energie a koberec

Jak již bylo zmíněné, při podlahovém vytápění je teplo rovnoměrně rozváděné po podlaze a sálá do okolí. Pokud vyberete špatný koberec, můžete způsobit, že vytvoříte bariéru mezi zdrojem tepla a místností. Přenos tepla se tak minimálně zpomalí, ale může se také úplně zastavit. Tím se pochopitelně podstatně sníží účinnost vytápění. Teplo se začne hromadit pod kobercem. Do prostoru se nedostane. Bohužel se může stát i to, že zdroje tepla zareaguje tak, že zvýší teplotu vody v okruzích.

Je jasné, že vyšší teplota může mít negativní vliv na samotný koberec. Navíc však může ovlivnit také pohodlí v dalších místnostech domu a samozřejmě bude mít vliv také na náklady na vytápění. Při výběru koberce je tak nutné koukat na jeho velikost, materiál, ze kterého je vyrobený a také na výšku vlasu. Pokud se chcete vyhnout teplotním špičkám a také stoupajícím teplotám, pak je důležité zvolit koberec s dobrou tepelnou vodivostí. Koberec, který je přizpůsobený podlahovému topení.

Samotná krytina musí být odolná

Podlahové topení nedosahuje příliš vysokých teplot, přesto by také podlahová krytina měla být odolná vyšším teplotám. Při výběru laminátové nebo dřevěné podlahy musíte brát ohled na určitá omezení. Jsou to podlahové krytiny citlivé na vysoké teploty. V kombinaci se špatně zvoleným kobercem by se pak mohlo stát, že budou limity překročené. Je důležité na to dávat pozor, protože teplotní limity by neměly být dlouhodobě překračované. Pokud by se to dělo, mohlo by dojít k poškození nebo deformaci celé podlahy.

Jaký koberec na podlahové topení zvolit?

Při výběru koberce dbejte na jednoduchou věc. Měl by být označený symbolem “vhodný pro podlahové vytápění”. Jinak řečeno, koberec by měl umožňovat volné proudění tepla. A v neposlední řadě také zabraňovat akumulaci tepla mezi ním podlahou. Koberec vhodný pro podlahové vytápění má v porovnání s klasickými koberci nižší hustotu a výšku vlasu. Na rubové straně koberce vhodného pro podlahové topení pak není povrchová úprava.

Na co se ještě zaměřit?

● Materiál, ze kterého je koberec vyrobený.
● Velikost koberce. Není vhodné kupovat velký koberec.
● Výšku vlasu.

Materiál je pochopitelně důležitý. Ačkoli není nutné kupovat koberce z přírodních materiálů, je to určitě lepší varianta. Pokud možno tedy vybírejte z přírodních koberců vyrobených z vlny, juty nebo sisalu. Pokud to nejde, můžete koupit i koberec ze syntetických vláken. V každém případě však zvolte variantu bez dlouhého vlasu. Čím tenčí varianta koberce, tím lepší. Jestliže zvolíte lepený koberec, špatně neuděláte. Ten má totiž lepší vodivost a účinněji přenáší teplo. Co se týká velikosti, určitě zapomeňte na celoplošný koberec. Čí větší plocha podlahy bude odkrytá, tím samozřejmě lepší. Volba místa, kam koberec umístíte je také velmi důležitá. Jestliže je to jen trochu možné, vyhněte se místům, kam celodenně svítí sluníčko. Obvykle se umistťují kusové koberce do obývacího pokoju k pohovkám a konferenčním stolům, případně k posteli do dětského pokoje nebo ložnice.

Koberec domov zútulní

Pořízení koberce se určitě nebojte. Pomůže vám váš domov udělat útulnějším a navíc dotváří prostor. A navíc koberec dvou měkkou a nepravidelnou strukturou láme zvuk. Tím jeho dozvuk zeslabuje nebo se eliminuje. Zvukové vlny se neodrážejí od hladkých povrchů, a to zlepšuje akustiku. Umístěním koberce do prostoru tak eliminujete ozvěnu. Koberec navíc zachytává také prach. Někdo to prezentuje jako jeho nevýhodu. Prach se však díky tomu nevíří v prostoru a vy ho nevdechujete. Pochopitelně je nutné koberec udržovat v čistotě a pravidelně ho luxovat. Jednou za čas je pak vhodné ho také vyčistit.