Věděli jste, že linoleum není žádný moderní materiál, ale zdobí domácnosti již od roku 1860? Je to podlahová krytina oblíbená pro svou všestrannost a odolnost. Navíc jde o materiál, který je cenově dostupný. Vyjmenované klady však rozhodně nejsou jedinými výhodami této podlahové krytiny. Není divu, že linoleum je na trhu dlouho a stále patří k nejoblíbenějším podlahovým krytinám vůbec. Pojďme si představit, jaké výhody lino skrývá. A abychom byli féroví, zmíníli také nevýhody linolea.

Linoleum je přírodní materiál

Linoleum je vyrobeno z přírodních a obnovitelných materiálů. Jde o lněný olej, borovicovou pryskyřici a dřevěné nebo korkové moučky. Dále je použitý vápenec a barevný pigment.  Tím, že jde o přírodní materiály si můžete být jisti, že v podlaze nejsou žádné chemikálie. Linoleum má nízký obsah těkavých organických sloučenin, které způsobují respirační potíže u dětí, starších osob a alergiků. Může se stát, že z počátku ucítíte z podlahy zápach. Nejde však o nic dramatického a navíc zápach časem zcela vymizí. Z linolea je totiž občas cítit lněný olej.

Údržba podlah Praha

Lino je voděodolné a protipožární

Určitě vás potěší i další vlastnosti tohoto zázraku. Nejen, že je linoleum přirozeně antimikrobiální, ale také antistatické. Navíc dokáže odolat skvrnám a má také protipožární vlastnosti. A aby toho nebylo málo, je linoleum voděodolné. Ano, pokud by bylo linoleum vystavované nadměrné vlhkosti stále, může dojít k jeho poškození.  Není totiž vodotěsné. Pokud se o něj však budete pečlivě starat, může vám sloužit i několik desítek let. Linoleum lze vytírat za mokra, ale není vhodné, aby na něm voda dlouho stála.

Radost jistě budete mít z toho, že je linoleum ideální podlahovou krytinou pro alergiky. Jestliže tedy máte doma někoho, kdo trpí alergií, neváhejte. S linoleem bude jeho život zase o něco snadnější. Samozřejmě, že to nebudete mít zcela bez práce. Stejně jako každý povrch i linoleum budete muset pravidelně vysávat a také vytírat.

Výhody linolea ve zkratce:

  • Linoleum je příjemná na dotek a hřeje.
  • Jde o pružný materiál, který dokáže tlumit kročejový hluk.
  • Dokáže skvěle izolovat teplo.
  • Má výborné protiskluzové vlastnosti.
  • Můžete ho použít na podlahové topení.
  • Linoleum se pyšní skvělými antibakteriálními vlastnostmi.
  • Navíc je lino také antistatické, takže se v prostoru nevíří prach.

Kam se linoleum hodí?

Linoleum je v podstatě nenáročná podlahová krytina, která se hodí nejen do domácností, ale také komerčních nebo veřejných prostor. Hledáte podlahovou krytinu, která splní vysoké hygienické požadavky ve zdravotnickém zařízení nebo ve škole? Není problém. Linoleum je skvělá volba. Stejně tak se hodí například do fitness centra. Naopak není ideální pořizovat přírodní linoleum do prostor, kde je vysoká vlhkost. Tedy například do koupelen, na toaletu nebo do kuchyně. Nehodí se z pochopitelných důvodů ani na balkon nebo terasu.

Jak poznám, že je to opravdu linoleum

Je třeba si neplést umělé PVC a linoleum. A jak poznáte, že jde opravdu o přírodní lino? Jednoduše. Linoleum je probarvené do hloubky, zatímco u PVC je obvykle barevná jen vrchní vrstva. Linoleum je barevně stejné v celé své tloušťce.

Na co je třeba si dát pozor

Jelikož je linoleum vyrobené z přírodních materiálů, je třeba počítat s tím, že v čase ztratí svou barevnost. Obvykle se hovoří o tom, že se přirozeně barví do jantarového odstínu. Je to tím, že lněný olej uvnitř vzlíná na povrch a způsobuje žloutnutí nebo tmavnutí podlahy. Tento proces však můžete zvrátit. Stačí se o linoleum náležitě starat. Rozhodně tedy při úklidu nepoužívejte chemikálie.

Jak udržovat linoleum

Můžeme spekulovat, zda je údržba linolea náročná  nebo nikoliv. Pro někoho to bude náročné, pro jiného hračka. V každém případě je potřeba se o lino starat, aby si zachovalo odolnost. Kromě klasického vysávání a vytírání saponátem vás tedy čeká také pravidelné voskování a leštění. Nechce se vám do toho? Pak zvolte takové linoleum, které eliminuje potřebu odizolování a leštění. Nicméně vyleštit podlahu jednou za měsíc nebo dva nebude snad zase takový problém.

Se psy ani kočkami není příliš velký kamarád

Máte doma velkého domácího mazlíčka? Pak byste měli raději uvažovat o jiné podlahové krytině, než je linoleum. Těžké a velké tlapky by totiž mohly poškrábat podlahu neopravitelným způsobem. Stejně tak mohou způsobit škrábance i neostříhané drápky kočičky.