Cementové podlahy

Lité cementové podlahy

Lité cementové podlahy jsou moderními technologiemi pokládky interiérových podlah, stejně jako dobrou možností rekonstrukce staré betonové podlahy všude tam, kde je třeba. Příkladem mohou být výrobní a skladovací prostory, krytá parkoviště, obchodní centra, dílny a jiné. Jako dobrá vlastnost se ukazuje využití tohoto typu podlah v místech zvýšené, nebo trvalé vlhkosti, tedy kolem bazénů, v jídelnách, ve starých sklepech a na jiných místech.

Jednoduchá a rychlá aplikace a specifické vlastnosti přispívají k velikému rozšíření. Pro rozlévání není potřeba elektrické energie a je tu výrazná úspora potěru, až o 20%. Suchá směs se jen smísí se stanoveným množstvím vody, takto připravená tekutá směs se rozlije po povrchu a už po krátkém čase, po 24 hodinách je pochozí. Zhruba po týdnu můžete podlahu i zatěžovat.

Vysoká odolnost podlah jako hlavní výhoda

Díky chemickým přísadám je tato podlaha houževnatá na povrchu, vyniká odolností proti obrusu, odolává tlaku a se svou bezprašností se dobře udržuje. Hodí se do všech typů interiérů pro pozdější pokládku jakékoli jiné podlahové krytiny, anebo v případě použití speciálního transparentního nátěru je možné cementovou podlahu použít jako pochozí. Díky své tekutosti je vhodná k instalaci podlahového topení bez hrozby vzniku vzduchových kapes a tím dochází k rychlejšímu přenosu tepla až o 40% než u betonu.

Jediným omezením je, že podlahy nesmí promrznout a nehodí se tak do exteriéru. Nejčastěji jsou lité cementové podlahy v barvě přírodní šedé. Ale na přání zákazníka se provádí i dobarvování, které má následně hezké estetické vlastnosti. V případě požadavků esteticky náročnějších vlastností nebo velkou odolností proti chemickým látkám, pak musíte volit příhodnější podlahový systém – epoxidové lité podlahy.

Běžné mytí cementových podlah

Je důležité podlahu v pravidelných intervalech mýt mopem s čistou vodou a bránit tím vnikání písků a jiných ostrých nečistot na povrch a do drobných škrábanců. Ty se vytvářejí běžným používáním, stávají se lapači nečistot a pečlivým mytím tak předcházíte degradaci vzhledu podlahy. Vyvarujte se tedy časté chůzi po podlaze se špinavou obuví nebo vysokými jehlovými podpatky.

Hloubková očista cementových podlah

Protože je nášlapná vrstva na cementové bázi, musíte nutně volit technologické postupy tak, aby jejich dlouhodobé používání nepoškozovalo nášlapnou plochu. Cementové plochy jsou odolné proti mokrému strojnímu čištění s použitím běžných chemických prostředků. Ale pozor, stáří podlahy hraje roli a čerstvě položené podlahy mají větší citlivost.

Tyto povrchy se běžně čistí s pomocí mycích strojů s diskovým či válcovým kartáčem ze silikonových nebo polypropylenových vláken o střední tvrdosti. Ostrým kartáčům se musíte vyvarovat, mohou zanechávat rýhy a stopy na povrchu. Z čistících prostředků se vyvarujte těm, které obsahují louhy nebo organická rozpouštědla ve vysokých koncentracích. Dále pak jsou nevhodné kyselé chemikálie i ve zředěném stavu a naprosto nepřípustná jsou silná organická rozpouštědla jako technický benzín, aceton, ředidlo aj.

Stopy pneumatik se dají odstranit citlivým sedřením z povrchu a následně pak omytím odmašťovadlem. Kapky olejů, různých chemikálií, kávy, červeného vína a jiných je důležité setřít co nejdříve, odmastit odmašťovačem a umýt čistou vodou. Po určité době již zanechávají skvrny, které se odstraňují obtížně a jen pomocí speciálních čističů. Po čištění chemií na mokro se vždy daná plocha omyje čistou vodou a zamezí se vstupu dalších osob, nebo strojů. Cementové podlahy se neleští ani nepastují.

Opravy poškození lité cementové podlahy

Lité cementové podlahy jsou jako takové vůči poškození velmi odolné. Ve chvíli, kdy dojde nějakým mechanickým způsobem k lokálnímu poškození podlahy (např. pád těžkého předmětu), je nutné poškozené místo opravit. Místo se vyřízne v pravidelném tvaru až na původní podklad, suť se odklidí a dokonale vyčistí. Podklad se napenetruje, litá cementová směs se pak vpraví na místo a po seschnutí se přebrousí spoje. Oprava bude samozřejmě vždy viditelná, neboť napojení není možné provést zcela do ztracena.