Polyuretanové podlahy

Polyuretanové podlahy lze použít jak v exteriéru, tak interiéru z důvodu jejich vyšší schopnosti odolávat UV záření (např. v porovnání s podlahami epoxidovými). Metodou lití se dají zhotovit celoplošné, bezespárové podlahy obzvláště tam, kde není požadována vysoká tvrdost, například nemocnice, víceúčelové haly, kanceláře, školící místnosti, domovy důchodců, výstavní prostory a jiné. Materiál je pružnější než epoxid.

Polyuretanové podlahy jsou antibakteriální, vynikající vlastností je vysoká chemická odolnost, přičemž u některých koncentrovaných kyselin a chemikálií může dosahovat až 92% a jsou esteticky působivé. Toto může být velké plus pro použití v potravinářském průmyslu, obzvláště pak v mlékárenství, protože odolává kyselině mléčné lépe než epoxid. Na druhou stranu některým kyselinám, např. kyselině sírové, lépe odolává epoxid. Další vlastnosti je schopnost vyplnění malých trhlinek v betonových konstrukcích a tím tyto podlahy dodávají vodotěsnost.

Díky své vysoké elasticitě jsou polyuretanové podlahy více odolné oděru a zároveň absorbují snáze nárazy. I pro podlahy s tepelným, či vysokým vibračním namáháním je elasticita přívětivější. Polyuretanové nátěry obsahují ředidla a to je posouvá mimo přátelství vůči okolnímu prostředí. Při reakci se do vzduchu uvolňují isokyanáty, které jsou nebezpečné pro živé tkáně a proto jsou horším výběrem pro citlivější prostředí. Existují ale i polyuretanové formulace bez ředidel, přičemž už se vyvíjí polyuretanové nátěry bez isokyanátů.

Čištění polyuretanových podlah

Údržba povrchů je poměrně jednoduchá a v menších prostorách lze údržbu polyuretanových podlah zvládnout svépomocí.

  • Pro denní čištění je naprosto dostačující mytí teplou vodou s běžně dostupnými čistícími prostředky. I když budete podlahu pečlivě udržovat a čistit může se stát, že běžné stopy opotřebení, jako drobné škrábance aj. půjdou vidět. Tyto drobné vady rozhodně nemají vliv na chemickou ani mechanickou odolnost.
  • Jakékoli skápnutí oxidačních přípravku, hypochloridů nebo koncentrovaných kyselin může změnit zabarvení, proto je musíte z povrchu co nejrychleji odstranit.
  • V pravidelných intervalech je pak dobré na celou podlahu nanášet impregnační pasty na podlahy, dodávající ochranný a protikluzný film a zároveň vyplňují póry.
  • V případě nečistot zaschlých k povrchu se používá PU-čistič, přičemž je možno plochu vytírat ručně mopem, anebo použít mycí automat se středně tvrdým kartáčem. V případě zalešťování jemných škrábanců je ideální jemný diamantový pad.
  • Pro intenzivní čištění špíny, kterou nelze odstranit ručně či strojem je vhodné použít roztok PU-čističe a vody v takové koncentraci, která odpovídá stupni znečištění podlahy. Po nanesení roztoku se ten nechává působit 5 až 10 minut a pak se ošetřený povrch mechanicky čistí jednokotoučovým strojem s červeným padem. Uvolněné nečistoty následně odstraníme vodním vysavačem a upravenou podlahu přemyjeme čistou vodou.

K pravidelnému intenzivnímu čištění se dále používá sprejová metoda čištění. PU čistič se vhodně zředí s vodou (např. 1:50 až 1:200), roztok se mlhově sprejuje na podlahu a tu čistíme jednokotoučovým strojem. Tato metoda je vhodná také pro pravidelné mezistupňové čištění.  Na optimální udržení pohledové kvality podlahy se doporučuje takto intenzivně vyčištěnou podlahu přeleštit jednokotoučovým rotačním strojem s bílým padem anebo leštícím kartáčkem. Čím vyšší otáčky padu, tím lesklejšího povrchu dosáhneme.

Renovace povrchu litých polyuretanových podlah

O renovaci začínáme uvažovat v případě, že si zub času vybere svou daň a mechanické opotřebení je nadměrné – vyšoupané dráhy od židlí, vyšlapané cestičky největšího provozu, aj. Renovaci litých polyuretanových podlah je nezbytné provádět ve spolupráci s odbornou firmou.

  • Důkladné hloubkové čištění podlahy se provádí tak, že se povrch lehce pokryje základním alkalickým čistícím přípravkem s pH10. 15 až 20 minut se nechá působit a pak se celé postižené místo mechanicky vybrousí jednokotoučovým rotačním strojem. Velká důležitost musí být kladena na místa, kam se stroj nedostane a tato hluchá místa je potřeba dokonale vybrousit ručními brusnými pady. Následuje luxování celého prostoru vysavačem na vodu.
  • Neutralizace povrchu se provádí čistou vodou, kdy se podlaha pokryje, celá se znova vybrousí brusným strojem a vše se nakonec odsaje.
  • Sanační nátěr musí vyhovovat stávající lité podlaze. Používají se 2 komponentní polyuretanové nátěry s pevnou přilnavostí k podlaze a stanou se tak její nedílnou součástí. Tato sanace polyuretanovou vrstvou ochrání podlahu nějakých 5 let i s vysokou mírou zátěže.

Polymerní ochranné vosky nejsou na lité podlahy vhodné neboť jejich životnost je tu jen 6 až 12 měsíců. Nesnáší vysoké mechanické zatížení a neodolávají chemii. Použití v rodinných domech, kde není velký požadavek na chemickou odolnost, to problém nedělá.

Další možnosti je barevná rekonstrukce plochy. Na trhu najdete širokou paletu 2-komponentních polyuretanových barevných laků dle barevnic Sikkens, Ral a NCS 2, se kterými můžete vytvářet barevné obrazce, měnit stávající kompozice, spřádat grafické návrhy a spousty jiného.