Epoxidové podlahy

Výhodou litých podlah vůči ostatním typům podlahovin je zejména rychlost realizace a bezspárovost. Výborná rovinatost a pevnost je často důvodem, proč dát epoxidovým litým podlahám přednost před klasickým cementovým potěrem. Epoxidové lité podlahy navíc získávají vlastnosti použité pryskyřice, mohou být například protiskluzové a při použití antistatického vlákna dosahují kvalitních antistatických vlastnosti. Tyto podlahy mají vyšší UV stabilitu, dobře vedou teplo a jsou příjemné na dotyk. Je možné je barevně tónovat nebo vkládat různé prvky pro estetický efekt.

Čištění epoxidových litých podlah

Čištění lze rozdělit na běžné denní, které lze realizovat svépomocí a sanaci, tedy z latiny oživení, obnovení. Hlubší údržbu podlah je vhodné nechat na profesionálech, ve většině případů se jedná o postupy složité a odborné. Důležitým faktorem při volbě intenzity údržby je mechanická a chemická zátěž na podlahy.

  • Pro to běžné denní odstranění prachu doporučujeme klientům vysávání běžným vysavačem a vytírání na mokro mopem.
  • V případě nečistot zaschlých k povrchu se nejčastěji používá PU-čistič a plocha se vytírá ručně mopem. V případě velkých ploch používáme mycí automat se středně tvrdým kartáčem nebo speciálním padem. Pro zalešťování jemných škrábanců používáme například jemný diamantová pad.
  • Pro intenzivní čištění špíny, kterou již nelze odstranit ručně, či strojem nejčastěji používáme roztok PU-čističe a vody v koncentraci, která odpovídá stupni znečištění podlahy. Po nanesení se roztok nechává působit 5 až 10 minut, načež se takto ošetřený povrh dále mechanicky čistí jednokotoučovým strojem. Uvolněné nečistoty se odstraní vysavačem na vodu a upravená plocha se přemyje čistou vodou.

K pravidelnému intenzivnímu čištění lze také použít sprejovou metodu čištění. K ní se používá PU čistič zředěný s vodou ve vhodném poměru (např. 1:50 až 1:200), roztok se mlhově sprejuje na podlahu a ta se dále čistí jednokotoučovým strojem. Tato metoda je vhodná také pro pravidelné mezistupňové čištění. Na optimální udržení pohledové kvality podlahy je doporučeno takto intenzivně vyčištěnou podlahu dále přeleštit jednokotoučovým rotačním strojem nebo leštícím kartáčem.

Renovace povrchu epoxidových litých podlah

Renovace povrchu u litých podlah obecně se provádí v několika po sobě jdoucích krocích, které musí být provedeny precizně. O renovaci začneme uvažovat v případě, že dojde zubem času k nadměrnému mechanickému opotřebení – „vychozené cestičky“, ošoupaná místa pod židlemi atd.

  1. Důkladné hloubkové čištění podlahy

Povrch se lehce pokryje základním alkalickým čistícím přípravkem s pH10, 15 až 20 minut se nechá pracovat a pak se celý povrch mechanicky vybrousí jednokotoučovým strojem. Stroj je podložen sanačním padem nebo diamantovým padem s adekvátní zrnitostí. Velmi důležité je ručně zpracovat místa, kam se stroj nedostane. I pro tuto ruční práci se používáme speciální brusné pady. Poté se celý prostor vysaje vysavačem na vodu.

  1. Neutralizace povrchu

Podlaha se pokryje čistou vodou, celá se znova vybrousí brusným strojem a všechny nečistoty se odsají.

  1. Sanační nátěr

Nátěry musí vyhovovat charakteru stávající lité podlahy. Nejčastěji se používají 2 komponentní polyuretanové nátěry s pevnou přilnavostí k podlaze. Sanace polyuretanovou vrstvou ochrání podlahu na dobu cca 5 let a to i s vysokou mírou zátěže.

Polymerní ochranné vosky na lité podlahy příliš nedoporučujeme, neboť jejich životnost je tu jen 6 až 12 měsíců. Nesnesou vysoké mechanické zatížení a neodolávají chemii.

  1. Barevná renovace povrchu

Další možnosti je barevná renovace plochy. Trh nabízí širokou paletu 2 – komponentních polyuretanových barevných laků, námi nejčastěji používaný jsou laky dle barevnic Sikkens, Ral a NCS 2, se kterými máme možnost vytvářet barevné obrazce, měnit kompozice a realizovat grafické návrhy.

Velmi často řešeným problémem jsou sanace povrchů elektrostaticky vodivých epoxidových podlah. Pro tyto situace používáme 2 – komponentní vodivé barevné laky, díky nimž obnovujeme nejen vzhled, ale zlepšujeme i vodivé vlastnosti povrchu.