Minerální podlahy už dávno nepotkáváme jen v institucích nebo obchodních centrech. Je to stále se rozmáhající trend, který si může dovolit stále více lidí. Jaké existují druhy minerálních podlah a co vám mohou nabídnout?

Druhy minerálních podlah

Na trhu se setkáte celkem se třemi druhy minerální podlahové krytiny:

  • kámen
  • žula
  • teraco

Každá kamenná podlaha je v něčem trošku jiná, proto si vyžaduje jinou péči. Údržba minerálních podlah může a nemusí být náročná, je proto dobré zvážit, zda na tento úkol stačíte sami, nebo zda je lepší poradit se s odborníky.

Minerální podlahy nejsou nedostupným trendem. Znáte jejich druhy?

Žulová podlaha

Vyvřelá hornina mnohdy označována jako granit vzniká z roztaveného magmatu za extrémně vysoké teploty a tlaku. Žulové kameny se mohou pyšnit opravdu vysokou tvrdostí, proto se hodí především do hodně namáhaných prostor. Žula se jakožto materiál používá už léta, přesto ji i dnes můžeme označit za nadčasovou a moderní.

Péče o žulovou podlahu

Žulová podlaha si pro běžný úklid nevyžaduje nic složitého, vystačíte si se smetákem. S většinou nečistot si poté poradí obyčejný mop, použít můžete buď jen čistou vodu, nebo přidat trochu neagresivního čističe. Pokud je žulová podlaha použita venku, může být vystavena houbám, plísním, řasám, lišejníkům, posypové soli, rzi a dalšímu typu znečištění. Tehdy je rozumné zvážit čištění od firmy.

Kamenná podlaha

Mezi nejčastější druhy kamenné podlahy patří ty vyrobené z mramoru, andezitu, vápence, břidlice nebo pískovce. Každý materiál má své výhody i nevýhody, mramor působí chladně a nadčasově, pískovec se zase může pochlubit nejen krásnou pastelovou barvou, ale i značnou tuhostí.

Péče o kamennou podlahu

Kamennou podlahu v běžném provozu stačí zbavit smetí a prachu s obyčejným koštětem. I u tohoto druhu minerální podlahy na většinu nečistot stačí mop a čistá voda, případně neagresivní čistič. Ve venkovním prostředí může kamenné podlaze uškodit posypová sůl, řasy nebo lišejníky, prach, saze, plísně i houby. V případě velkého znečištění oslovte specializující se firmu.

Teraco podlaha

Teraco betonové podlahy se nejčastěji používají v průmyslových objektech, postupně se však dostávají i do domácností. Můžeme si jich všímat nejen na příjezdových cestách či v dílnách nebo garážích, ale i v interiéru – například v koupelně, v kuchyni nebo v obýváku. Jejich velkou výhodou je odolnost vůči mrazu, neohrozí je ani padající předměty.

Péče o teraco podlahu

Při péči o teraco podlahu je potřeba si uvědomit, že nášlapnou část tvoří cementová báze, proto je nutné volit vhodné čisticí prostředky. Pozor si dejte na přípravky s obsahem louhu nebo organických rozpouštědel.