Žula

Žula, někdy také označována granit je vyvřelá hornina vznikající z roztaveného magmatu za extrémně vysoké teploty a tlaku. Žuly jsou stejnoměrně všesměrně zrnité, občas porfyrické. Žulové kameny jsou výjimečné svou tvrdostí a jsou velmi vhodné tam, kde požadujeme především pevnost materiálu. Tento přírodní kámen má nadčasovou tradici a v módě je celé věky. Žulová podlaha nabízí opravdu dlouhou životnost a širokou barevnou variaci. Nelze ji snadno poškodit a pokud se vám toto přesto podaří, je snadné ji renovovat.

Protože je to kámen přírodní, má žulová podlaha perfektní tepelné a izolační vlastnosti. Vhodná je například pro pokládku podlahového topení nebo se dá použít ke krbu. Zvláštní pozornost si zaslouží její velká odolnost proti většině kyselin a chemikálií.

Žulová podlaha a její běžná údržba

Pro denní domácí očistu prachu stačí použít smeták. S většinou nečistot si poradí mop s čistou vodou, případně neagresivním saponátem. Ve venkovním prostředí bývá žulová podlaha extrémně namáhána různými znečišťovateli. Jsou to hlavně:

  • Plísně a houby
  • Řasy a lišejníky
  • Exkrementy domácích zvířat, nebo holubí trus
  • Posypové sole
  • Rez z nevhodně zabudovaných železných předmětů
  • Různé mastnoty, skvrny olejů a jiných
  • Voskové nátěry dlažeb
  • Saze, prach

V tomto případě je potřeba přistoupit k čištění, které lze provést několika způsoby, samozřejmě v závislosti na velikosti znečištění. Vždy je nutno metody uvážit a vybrat tu nejvhodnější, aby nedošlo k přílišnému narušení čištěné plochy žuly.

Mechanické čištění žulové podlahy

Tento způsob čištění se provádí různými ručními nástroji za mokra či sucha nebo strojními nástroji taktéž za mokra či sucha. Ruční nástroje používané na suchý úklid, jako je seškrabávání vyschlých zbytků ze stavby a jiných, mohou kámen poškodit, proto je vhodné je používat opatrně. Na druhou stranu se dají použít různé drátěné kartáče pro ruční broušení za mokra, se kterými dojdete dobrého výsledku.

Strojově se dá žulová podlaha přebrušovat různými výkonnými bruskami s diamantovými kotouči, ať už na sucho či mokro. Přece jen mokré broušení je méně prašné a lze je realizovat i bez vysavače. Samozřejmě je pro větší plochy výhodné užít strojního čištění pomocí speciálních strojů. Mezi tyto stroje se počítají ruční tlakový stroj, čistící vozík na veliké plochy nebo ručně vedená podlahová bruska.

Další možností čištění se nabízí užití ručního tlakového stroje, kde hlavním činidlem je tlaková voda. Může být studená i teplá, ovšem s teplou se zvyšuje účinnost mytí a také mohou být přidány abrazivní látky pro zvýšení účinků. Ale pozor, ty narušují povrchovou vrstvu kamene. Tuto možnost lze využít na běžně špinavé plochy, zanesené řasami a lišejníky, různými výkaly nebo posypovou solí, pokud špína není hluboko v kameni, ale jen při povrchu. Jako velmi účinnou se v současnosti ukázala metoda čištění s vařící tlakovou vodou a párou – tzv. extraktor, přístroj čistící vřelou vodou a párou zároveň, současně vymyté nečistoty i odsává.

Chemické čištění žulové podlahy

Tohoto způsobu čištění se užívá hlavně tam, kde je špína vsáknutá hloubkově. Většinou se přípravek nanese na postižené místo a nechá se působit po nějaký čas, podle pokynů výrobce. Poté se přípravek musí omýt několikrát čistou vodou, až do té doby, dokud tato nepění. Pro zvýšení účinnosti je dobré uvolněnou nečistotu čistit kartáčem.

Renovace žulové podlahy

Hladké povrchy s žádostí obnovy lesku se renovují leštěním či broušením diamantem a leštícím práškem. Leštění dodá plochám hladký povrch, vyhladí póry, obnoví vysoký lesk a strukturu i texturu kamene. Zvýrazněno je také probarvení a zvedne se odolnost proti zvětrávání.

Žulová podlaha s hrubě opracovanými povrchy se může renovovat broušením, pemrlováním, jehličkováním nebo opískováním. Jehličkování se dělá takzvaným odklepávačem. Svazek ocelových jehliček pomocí drobných nárazů čistí svrchní vrstvu opracovaného kamene. Při pemrlování vypadá výsledek jako po ručním opracování.

Penetrace a impregnace

Pro ochranu kamenů se používají různé impregnace, např. Bellinzoni, které jsou speciálně určené pro žulové povrchy. Všechny typy penetrací jsou paropropustné, čímž dovolují materiálu dýchat a ten pak získává hydrofobní ochranu.

K nanášení vosků na tvrdé žulové podlahy se používá jednokotoučový podlahový stroj. Ředěný vosk se nanese na čistou podlahu a strojem roznese. Výhoda navoskování je optické sjednocení povrchu, odolnost proti vlhkosti a vyrovnání drobných nerovností. Avšak pozor, vosk nechrání před mechanickým poškozením.

Pakliže chcete protiskluzovou úpravu žulové podlahy, můžete nanést speciální vosk, který je určený právě ke zvýšení protiskluzovosti povrchu. Nanáší se jednoduše, pomocí jemného leštícího kotouče se přípravek rovnoměrně roznese po ploše.