Oprava betonové podlahy

Oprava betonové podlahy

Kdy je načase přistoupit k opravě betonové podlahy? Nechali jste si doma udělat betonovou podlahu, ale po letech už Vám z ní téměř nic nezbylo a je potřeba přistoupit k opravě podlahy? Nebo je povrch podlahy natolik nerovný, že se ho neustále dokola snažíte dorovnávat nejrůznějšími zbytky pojiv? Dnes se beton díky jeho ceně stále velmi často využívá jak v průmyslových halách, tak v rodinných domech, garážích nebo na zahradách. Pokud byl beton vyroben nekvalitně, začne se po nějaké době deformovat, praskat a odpadávat. To se projevuje také vydrolováním, vznikem trhlin, prašností nebo mechanickým poškozením. Ve většině případů je oprava betonové podlahy vcelku snadná.

Nekvalitní beton

Právě použití nekvalitního betonu, mixování různých typů příměsí může způsobit jeho sníženou životnost. I když beton považujeme za jeden z nesmrtelných materiálů, stejně jako kterýkoliv jiný povrch vyžaduje údržbu. V případě, že je beton velmi starý a poškozený, je mnohdy jednodušší úplně jej odstranit a udělat nový. To se týká především betonu, který je extrémně poškozený po celé svojí ploše – vydroluje se a deformuje, jeho povrch je navíc znečištěný, takže by nová vrstva mohla špatně držet. Zbylé kusy betonu se v některých případech dají znovu použít a ušetřit tím na nákupu nového materiálu.

Oprava betonové podlahy v závislosti na poškození

Před provedením opravy je potřeba provést vyhodnocení stavu betonové podlahy, v našem případě tuto inspekci provádí proškolený pracovník, který určí nejlepší postup. Existuje několik způsobů opravy. Vybíráme z několika typů stavební chemie, která je určena pro opravy betonových ploch. Obvykle se jedná o reparační hmoty, které obsahují složky pro snazší přilnutí k původnímu betonu. V některých případech přistupujeme k použití lehčího betonu. Aby byla oprava podlahy bezproblémová musí být očištěna od veškerých nečistot, k tomu využíváme průmyslové vysavače, díky kterým se snižuje prašnost.

Aplikace

Po zvolení správné metody opravy betonové podlahy přistupujeme zodpovědně k samostatné práci. U podlah bez dilatačních spár, nebo v případě že je v podlaze zabudované vytápění přistupujeme právě k použití lehkého betonu, který podklad natolik nezatíží a lépe vede teplo. Někdy není poškození betonu rozsáhlé, nevytváří se trhliny ani nedochází k odlamování. I přesto se na něm objevuje betonový prach. Na vině bývá přetěžování betonu i působení nepříznivých přírodních vlivů. K potlačení prašnosti přistupujeme k penetrování povrchu, v případě potřeby vytvoříme novou tenkou vrstvu betonu poměrně snadno.

Závěrečné broušení po opravě betonové podlahy

Oprava betonové podlahy je časově náročná a vyžaduje pečlivost. Pokud je ale rekonstrukce profesionální vydrží řadu let bez dalších zásahů. Po hloubkových opravách betonové podlahy často přistupujeme k renovaci jejího povrchu za pomoci broušení a leštění. Broušení betonové podlahy je prováděno k obnově struktury i lesku a k hloubkovému odstranění zašlých nečistot. Následná úprava povrchu zaručuje větší ochranu proti znečištění. Renovace betonové podlahy broušením se provádí za pomoci speciálních brusek napojených na průmyslové vysavače, a tak je pracoviště téměř bezprašné. Broušení betonové podlahy ovšem vytváří matný, neklouzavý povrch a je-li vaším cílem lesk, musí se přistoupit k leštění. Více informací naleznete v článku zaměřeném na broušení podlah.