Plánujete již delší dobu menší nebo větší rekonstrukci a týká se jí i podlahy vaší domácnosti?  Zvažujete, zda pro vás nebude výhodnější využití profesionálních řemeslníků? Záleží, zda už praxi s pokládkou plovoucích podlah máte, a zda máte někoho kdo by vám s tím mohl pomoci. Tuto otázku si klade rozhodně každý domácí kutil v okamžiku, kdy se k položení plovoucí podlahy rozhodne. Pokud s pokládkou plovoucích podlah nemáte zkušenosti, může vám to přijít velmi složité, ale ve skutečnosti to není nic složitého. Jen je potřeba si k tomu najít řád a směr.

 

Plovoucí podlahy jsou navrženy tak, aby byla jejich pokládka co nejjednodušší činností a nevyžadovala tak zkušenosti a speciální vybavení. Každý jedinec, který se kdy rozhodl pro svépomocnou pokládku plovoucích podlah určitě v konečné fázi nelitoval. K pokládce podlah je zapotřebí dodržovat dané postupy skládání plovoucích podlah.

 

Co budete potřebovat na pokládku plovoucích podlah?

Před nákupem této podlahy si vypočítejte plochu v metrech čtverečních, kde podlahu budete chtít pokládat. K tomuto výsledku přidejte tak 5 % jako rezervní zásobu, počítejte s nečekaným dopadem jako je například špatně vyměřený a uříznutý materiál nebo zlomení zámku, to jsou nejčastější problémy, které mohou nastat. Dalšími velmi potřebnými materiály jsou dilatační soklové desky a materiál na vyrovnání a zvukovou izolaci.

 

Potřebné nástroje pro pokládání plovoucí podlahy

  • pila na řezání s malými zoubky, jinak řečeno přímočará pilka, díky které uděláte tvar vám potřebný
  • vodováha na vyměření rovinnosti podlahy
  • šroubovák, tužka nebo fix a nůž
  • rozpěrky

 

Příprava povrchu před pokládkou

Nejprve si po celé podlaze rozmístěte pěnové podložky, které jsou určeny pod plovoucí podlahy. Podložka musí být rovná a suchá a neměla by mít větší odchylku než 2 mm na 1 m. Slouží jako zvuková izolace a lepší usazení plovoucích podlah, poté se můžete vrhnout na první řadu pokládky podlah.

 

Samotná pokládka plovoucí podlahy

Vždy se začíná od rohu, který je vlevo od dveří do místnosti. Samozřejmě nikde není psáno, že tomu nemůže být jinak. Můžete je tedy pokládat i v různém směru. Jakmile ukončíte jednu řadu, na konci budete muset uříznou kus podle rozměrů, a ten druhý uříznutý kousek budete moci použít na začátek nové řady. A takhle budete pokračovat, než uděláte celou místnost. Až dojdete k řezání otvoru pro trubky od topení, tam spoje vyplníte speciální pastou nebo maskovacím lepidlem. Při pokládce podlahy vedle dveří použijte princip jako u stěn, oříznutím okraje, které se skryjí pod maskovací lepidlo. Pokud jsou zárubně dřevěné, můžete je lehce naříznout a zasunout podlahu do vytvořené mezery.

Ošetření plovoucí podlahy

Velkým nepřítelem plovoucích podlah je nadměrná vlhkost, která se může k plovoucí podlaze dostat například v případě rozlití nějaké tekutiny. Je nezbytné ihned odstranit a umýt podlahu pomocí suchého hadru, který dobře nasává tekutinu, poté umýt podlahu speciálním přípravkem.

 

Plovoucí podlahy jsou nadčasovým interiérovým doplňkem téměř do každého bydlení, a jejich cena je velmi dostupná. Na trhu existuje mnoho druhů a barevných odstínů podle, záleží na vás, kterou si vyberete. Berte v potaz, jaký nábytek a výmalbu v místnosti máte, to společně hraje sjednocenost.