Podlaha je důležitou součástí pokoje a určuje jeho styl. Podlahová krytina plní hned několik funkcí. Měla by být estetická, ale důležitější je, že také praktická. Aby opravdu dobře sloužila, měla by být jednoduchá na úklid a také odolná. V každém případě vždy platí, že základem každé podlahy je její podklad. Ten by měl být vždy rovný a pokud možno pevný a suchý. Podlahu jako vrchní vrstvu můžete v podstatě měnit, ale podklad by měl dokázat sloužit dlouhé desítky let.

Údržba podlah Praha

Jaké jsou druhy podlahových krytin?

 

Dřevo – Je hřejivé, příjemné na chůzi, ale náročnější na péči a údržbu. Při správné péči vydrží opravdu dlouhé roky. Je dražší, ale vydrží.

 

Laminát – Krytina odolná proti zátěži a poškrábání. Má antistatické vlastnosti. Cena je poměrně přijatelná. Je chladný a také náchylný na vodu. U této podlahy se může vyskytnou kročejový hluk.

 

Tvrzený vinyl – Jde o pružnou krytinu, příjemnou na chůzi. Vinyl je opravdu odolný a nenáročný na údržbu. Pocitově je vinyl teplý. Zvládne vodu a hodí se do moderních prostor.

 

Měkčené PVC – Velmi levná varianta podlahy. PVC je nenáročné na údržbu. Má kratší životnost. Nekvalitní PVC může uvolňovat vyšší emise těkavých látek.

 

Keramický dlažba – Je odolná a trvanlivá. Údržba dlažby je jednoduchá. Na druhou stranu je dlažba tvrdá a studená. Cena dlažby je v podstatě příznivá.

 

Koberce – Čím delší vlas, tím více zadržují prach. Lze je jen vysávat, případně jednou za čas nechat vyčistit mokrou cestou. Nesnesou vodu a ve většině případů si neporadí s podlahovým topením.

 

Tím, že mají podlahové krytiny odlišné technické vlastnosti se také hodí do různých prostor. Kterou podlahu tedy ideálně vybrat do kuchyně? Jaká se hodí do obývacího pokoje, a kterou podlahovou krytinu zvolit do dětského království? Pojďme projít dům místnost za místností a říci si, které materiály jsou na podlahu v dané místnosti vhodné.

 

Vstupní prostory a chodby

Vstup do domu je to první, co vidí každá návštěva. Tyto prostory by měly být sice reprezetntativní, ale také by se měli dát snadno udržovat. Právě sem totiž přijdou všichni členové domácnosti i hosté z venku za každého počasí. Podlaha tedy musí ideálně dobře snášet vlhkost a vodu. A také hrubé nečistoty. Ideálně by podlaha v chodbě také neměla klouzat.

 

  • Dlažba, kamenná podlaha, linoleum, litá podlaha nebo tvrzený vinyl. To jsou podlahy, které udělají ve vstupních prostorách ty nejlepší služby.
  • Rozhodně se nehodí dřevo, laminát nebo korek. Nevhodný je také koberec.

 

Kuchyň

Kuchyň je velmi specifická místnost. Lidé tu tráví dost času a tak je třeba, aby podlaha byla pohodlná na dotek. Na druhou stranu však podlaha u kuchyňské linky musí zvládnout případné padající předměty nebo rozlité nápoje. Musí zvládnout také každodenní používání, změny teplot. Podlaha by se neměla klouzat a měla by být opravdu jednoduchá na údržbu.

 

  • Do kuchyně se nebojte použít dlažbu. Hodí se také tvrzený vinyl, linoleum a případně také korek.
  • Naprosto nevhodné je mít v kuchyni koberec. Ideální není ani laminátová podlaha. Dřevo sice kuchyň pravděpodobně zvládne, ale není ideální. Zvažte tedy, zda je nutné dávat do kuchyně dřevěnou podlahu. Nejen kvůli vlhkosti.

Koupelna

Stejně jako kuchyň, tak také koupelna má svá specifika. Vlhkost a voda je v koupelně v podstatě všudypřítomná. Podlaha v koupelně musí být tedy opravdu odolná. Zároveň by ideálně měla být nekluzká. Ideální je, pokud má minimální počet spojů. Důležité je, aby se dobře udržovala.

 

  • Nejčastěji se používá dlažba, čím větší je formát, tím lepší. Ideální jsou také lité podlahy nebo vinyl. Lze použít také kvalitnější linoleum. Důležitá je kvalitní pokládka a dostatečně pečlivé zakončení u stěn.
  • Nevhodné jsou určitě koberce a dřevo. Ani laminátová podlaha nezvládne vlhkost v koupelně.

 

Obývací pokoj

Je to prostor, kde lidé obvykle tráví svůj volný čas a odpočívají tu. Je to také prostor pro setkání s rodinou nebo přáteli. Zde podlaha nemusí být odolná, ale měla by být příjemná na dotek a také hřejivá. Je to designová záležitost.

 

  • Do obývacího pokoje se hodí takřka vše. Dřevo, linoleum, korkové podlahy, tvrzený vinyl, koberec, laminát. Dlažba a lité podlahy jsou sice samy o sobě studené, ale pokud použijete podlahové topení, můžete klidně v obývacím pokoji využít i tyto typy dlažby.

Dětský pokoj, ložnice

Materiál, který použijete do místností, kde se spí by měl být příjemný na dotek, hřejivý. Na druhou stranu by však mělo jít také o odolnou a dobře udržovatelnou podlahu. Ideálně nealergenní.

 

  • Do pokojů se hodí tvrzený vinyl, ale také linoleum. Použít lze také korek nebo dřevo. Uvažovat můžete o laminátu, který je však chladnější. V případě podlahového topení lze uvažovat nad dlažbou. Vždy však s tím, že využijete alespoň k posteli kusový koberec vhodný právě na podlahové topení. Koberec jako takový je také vhodný, ale je třeba myslet na to, že zadržuje prach. V případě alergiků je tedy spíše nežádoucí.
  • Nevhodné je využívání litých podlah nebo kamenných podlah. Nehodí se ani PVC v rolích.