Schody mají nejen svou základní funkci, ale jsou také dekorativním prvkem v domě. Je však jasné, že ani to nejkvalitnější schodiště ze dřeva nebude nekonečně dlouho vypadat jako nové. Po nějaké době samozřejmě dojde k prošlapání jednotlivých schodů. Schody po letech tedy ztrácí nejen na atraktivitě, ale také na bezpečí. Neznamená to však, že je nutné přemýšlet o výměně schodiště za nové. Bude stačit, pokud se odhodláte k renovaci schodiště. Renovace dřevěného schodiště je opravdu jednoduchým a také rychlým řešením. Můžete si být jisti, že díky renovaci se vrátí schodišti jeho krása a také správná funkčnost.
Renovace dřevěných schodů není zrovna jednoduchá záležitost. Je tedy rozhodně ideální ji nechat na odbornících. Vždy je nutné, aby zkušený technik posoudil současný stav celého schodiště. Určitě není vhodné se do opravy pouštět bez znalostí nebo nechat někoho schody opravovat bez posouzení současného stavu. Špatný odhad opravných prací by totiž mohl vysát vaši peněženku, ale výsledek by nesplnil předpoklady. Z toho důvodu je vhodné nechat schodiště posoudit technikem a poté si nechat zpracovat cenovou kalkulaci.
V současné době existuje mnoho různých způsobů, jak provést renovaci dřevěných schodů. Nejčastěji se však jednotlivé schody brousí. Používají se k tomu speciální brusné stroje, které dokáží zbrousit jen tenkou vrstvu povrchu stupnic. Následuje pak oprava nášlap a schodnic, případně se vytmelí prošlapané stupně a tmel se opět zabrousí. Na závěr se nanese ochranná vrstva kvalitního laku, případně samozřejmě vosku.
Profesionální řemeslníci postupují vždy podle posudku technika. Práce se navíc provádějí podle doporučeného postupu renovačních prací. Pokud je to potřeba pochopitelně dojde také k opravě zábradlí. To může být povolené a hýbat se. Případně je nutné ho jen nově natřít barvou.
Možná, že vaše dřevěné schodiště ještě není v takovém stavu, aby byla potřeba rozsáhlejší rekonstrukce, nicméně už by si dřevo zasloužilo ošetřit. U schodiště je to stejné jako u jakékoliv jiné dřevěné podlahy. Dřevo můžete ošetřit pomocí speciálních olejů, případně vosků nebo voskových past. Pokud jsou schody z tropických dřevin, pak není vhodné používat jako ošetření lazuru nebo lak. Jestliže je schodiště z běžných tuzemských dřeviny, pak záleží zda jde o měkké dřevo nebo tvrdé dřevo. U měkkých dřevin jako je borovice, modřín, smrk nebo jedle je vhodné i hloubkové ošetření. Ideální je tedy vždy zbrousit původní nátěr a provést moření. Až následně aplikovat nový nátěr. Jestliže se však o schodiště staráte opravdu pravidelně, pak stačí jednou ročně opakovat nátěr, kterým jste začali. Tedy opakovat nátěr lazurou, lakem nebo olejem. Nicméně laky je ideální zbrousit vždycky, protože degradují a to se projevuje šupinkovnáním. Ostatně podobně to může být i u silnovrstvé lazury. Tenkovrstvé lazury dokáží obvykle proniknout hlouběji do struktury dřeva a ochránit tak dřevo do větší hloubky.
Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodli, že dřevěné schodiště doma nechcete nebo se staré dřevěné schodiště nehodí do nového konceptu vaší domácnosti, pak jsou tu další možnosti. Jestliže je schodiště z bezpečnostního hlediska v pořádku, můžete ho například nechat obložit kobercem. Myslete však na to, že o koberec bude nutné se také starat. Je třeba ho pravidelně luxovat, aby se na něm nezachycovalo tolik prachu. A pokud bude nutné větší čištění, pravděpodobně přijde na řadu tepovač.
Navíc to tedy rozhodně není práce, kterou zvládne každý. Při pokládce koberce je vyžadovaná opravdu precizní práce v oblasti měření a řezání. Poté je třeba precizně lepit speciální lepidlem. Vyřešit to lze kobercovými nášlapy, které se připevňují na jednotlivé stupně. Je to opravdu rychlý způsob, jak schody oživit a opatřit je kusem protiskluzového materiálu. Úklid však v takovém případě bude ještě o něco náročnější.
Jestliže si tedy nejste jisti, co si se starým schodištěm počít, nechte si raději poradit od odborníků, kteří mají zkušenosti. Jistě vám poradí řešení, které bude výhodné nejen z hlediska prací a financí, ale také z hlediska úklidu a estetiky.