Renovace dřevěných schodů

Proč je potřeba renovace dřevěných schodů? Dřevěné schody zdobí i v dnešní době mnoho domů, nejčastěji je však ve starších objektech a podle toho schody také vypadají. Dřevěná schodiště jsou určená pro použití výhradně v interiérech, prostředí by mělo být stabilní a pohybovat se v rozmezí mezi 19-22 °C, vlhkost prostoru by měla být mezi 45-50 %. Při vysokých teplotách materiál často sesychá a objevují se praskliny a spáry, při vysoké vlhkosti materiál naopak bobtná a dochází ke zvlnění ploch. V topné sezóně se proto doporučuje vzduch v prostorách přiměřeně přivlhčovat. I když se podmínky v interiéru srovnají, škoda je již trvalá, a právě proto je základní předpoklad pro udržení dlouhodobé životnosti schodů provedení profesionální renovace dřevěných schodů, ochrany a konzervace schodiště.

Estetický dojem dřeva

Dřevěné schody jsou v domě kromě funkčnosti také základním estetickým prvkem, avšak ani nejkvalitnější dřevěné schodiště nevydrží do nekonečna. Určitě znáte prošlapané prostředky prken a vrzající prohýbající se schodiště. Kromě toho, že neudržované schody nevypadají v interiéru hezky vytrácí se i bezpečnost schodiště a aby bylo schodiště nadále možné používat je nutné přistoupit k renovaci dřevěného schodiště. Většina lidí přemýšlí spíše o novém schodišti, pravděpodobně betonovém, nebo jiném solidnějším, ale renovace dřevěných schodů je lepším a výhodnějším řešením nežli postavit schody nové.

Posouzení stavu dřevěných schodů

Jako při každé renovaci je nejprve nutné posoudit aktuální stav schodiště. Tento posudek Vám vystaví zkušený technik. Krok posouzení technikem není radno podcenit, špatný posudek by mohl způsobit mnohem vyšší náklady za renovaci dřevěných schodů, případně i narušení stability schodiště. Naši certifikovaní technici na práce dohlíží po celou dobu.

Postup renovace dřevěných schodů

Díky moderní technologii existuje několik způsobů, jak lze provést renovaci dřevěných schodů, nejčastěji však přistupujeme ke broušení schodiště, vyšlapané stupně se zatmelují a na závěr se na schodiště nanese ochranná vrstva kvalitního laku, nebo vosku. Při tomto postupu se vždy držíme doporučení technika, v případě potřeby se do schodiště doplní uštíplé kousky dřeva a upevní se povolené zábradlí a schod po schodu Vás zbavíme otravného vrzaní a pocitu prohýbajícího se schodu. Menší poškození schodů se dají opravit relativně snadno.

Údržba dřěvěných schodů

U dřevěných podlah a po renovaci dřevěných schodů je důležité věnovat se také správné údržbě. Je důležité dodržovat postupy uváděné výrobcem čistícího prostředku a nakoupit výrobky vhodné pro Váš typ schodiště. Přílišná vlhkost nedělá dřevu dobře, proto použití vody minimalizujeme. Schody se stírají pouze vlhkým, v žádné případě mokrým mopem. Pokud používáme přípravek rozpustný ve vodě, je ideální schody vytřít do sucha. Čistění by mělo probíhat stejně často jako například vysávání koberce. Často na dřevěných schodech způsobíme poškrábaní stupňů, obvykle se dá škrábance zbavit vyleštěním za použití pastového vosku. Pokud je poškození větší, lze podlahu obrousit a udělat novou povrchovou úpravu. Většinou však nezískáme stejný barevný odstín.