Než se majitel bytu pustí do rekonstrukce nebo oprav, vždy si nejdříve musí uvědomit, že to jistě nebude zadarmo. Také volba materiálu je důležitým krokem a zejména co se týká renovace podlahy.  Podlaha je totiž nejzatíženější část domu nebo bytu a při jejím výběru je třeba na tento fakt brát zřetel. Mezi stále oblíbené podlahy patří především podlahy dřevěné. A není divu. Dřevo je přírodní materiál, který má své specifické vlastnosti a jako stavební materiál je používán už od nepaměti. Masivní parketová podlaha byla oblíbená zejména v polovině minulého století. Mnoho lidí ovšem po létech používání takovouto podlahu skryjí pod koberec. A to je škoda. Parketová podlaha se i po letech dá velmi dobře zrenovovat.

Renovace parket Praha

Dřevo jako přírodní materiál

Dřevo má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, je příjemné na dotek a dobře se s ním pracuje. Je to vlastně ekologický materiál, což znamená, že je obnovitelný. Navíc je každé prkno, každý hranol či parketa originál a jejich struktura je v podstatě nenahraditelná. Ano, existuje mnoho imitací dřeva, ale žádný materiál jedinečnost nenahradí. A asi největším pozitivem dřeva je, že se i po několika letech dá dobře renovovat. Podlaha, která je používáním zašedlá a doslova nevzhledná, má ještě šanci na úspěch. Renovace dřevěných podlah, a to i těch parketových je ovšem vhodné svěřit odborníkům.

Renovace a kde začít

Před každou renovací je nutné, aby stav podlahy posoudil odborník. Podlaha nesmí být vlhká a nesmí vykazovat stopy plísně. Pokud jsou parkety nenávratně poškozeny, nebo je podlaha zničená z více jak 70%, je renovace takové podlahy nákladná a v podstatě i zbytečná. Jednotlivé parketové dílce se dají vyměnit, pokud jejich množství není až příliš vysoké. Celková renovace dřevěné masivní podlahy pak potřebuje i strojové broušení a jiné kroky důležité při renovaci. Technik odpovídající firmy je schopen podat informace o tom, kolik bude stát renovace dřevěné podlahy. Tyto kalkulace jsou ovšem individuální, protože nejenže záleží na velikosti místnosti a míře poškození parket, ale také na nabídnutých službách. Je třeba také počítat s tím, že i závěrečné úpravy podlahy jsou důležitým krokem a je možné, že například lakování podlahy bude potřeba v několika vrstvách. Důležité je znát cenu renovace podlah.

Co vše zahrnuje renovace parketové podlahy

Každá renovace je vlastně originální, protože práce s parketami vyžadují i výměnu poškozených dílů. Také obvodové lišty mohou být znehodnoceny zubem času, ale to se dá snadno vyřešit. Jako první fáze je nutné zbroušení povrchu parket. Hrubý brusný papír a výkonná bruska jsou potřebnými pomocníky, odstraní se tak veškerá povrchová nečistota, mastnota i menší a ne příliš hluboké rýhy. Podlaha dostane nový kabát a díky broušení se může dokonce i zmenšit až o 2 mm, a to vzhledem k daným nedostatkům. Poté je nutné jednotlivé mezery mezi parketami vytmelit. Lze tak učinit jen na postižených místech nebo je možné tmelení celoplošně. Tím se odstraní i ty hluboké rýhy, mezírky, které by byly při lakování viditelné. Jakmile tmel dobře uschne, opět je na řadě broušení. Tentokrát jemným brusným papírem. Podlaha bude hladká a vyrovnaná, připravená k závěrečným úpravám. Po důkladném vysátí velmi jemného brusného prachu přichází na řadu lakování, olejování nebo voskování. Jsou to závěrečné fáze renovace, které dodávají podlaze a parketám nový nádech. Navíc toto ošetření vydrží dalších několik desítek let. Svědčí o tom i renovace podlah historických budov a zámků.

 

Share this story!