Návrat k přírodě a využívání jejích zdrojů je v posledních letech opravdu velkým trendem. Často se skloňuje pojem non toxic domácnost. Ačkoliv v dnešní době reálně nemůžeme hovořit o zcela netoxických domácnostech, mnohé rodiny se snaží žít alespoň trochu v souladu s přírodou. Klasické úklidové přípravky proto vyměňují za šetrnější varianty. Bohužel nestačí jen zajít do obchodu a sáhnout po přípravku, na kterém je napsané EKO nebo BIO. Někteří výrobci si totiž hrají na něco, co nejsou. Uvádí zavádějící názvy. Lidem tak nezbývá než pečlivě číst složení. A samozřejmě vědět, jaké látky jsou škodlivé. A nebo používat tradiční přípravky, které jsou prověřeny dlouhými léty.

Údržba podlah Praha

Na první pohled je to nemyslitelné

Možná stále váháte, jestli se opravdu chcete pustit do úklidu bez chemikálií. Vždyť s nimi je to tak jednoduché. Domov září čistotou, voní. Ano, chemické roztoky nám opravdu mohou pomoci, ale k některým druhům podlah zase tak přívětivé být nemusí. Například na dřevo je spousta přípravků agresivních. A i jiný typ podlahy může po letech ztratit díky chemickým přípravkům svou barvu. A vy budete odkázání na renovaci. Jistě, jednou se ji pravděpodobně nevyhnete. Je však dobré životnost podlahy prodlužovat. Buďte si jisti, že úklid podlahy zvládnete hravě i bez chemie.

 

Ocet jako zázrak

Jednoduchý recept na úklid podlahy znaly už naše babičky. Ty myly podlahy pomocí slabé octové vody. Stačí si připravit 200 mililitrů octa a smíchat ho s 10 litry vody. Hotovo. Obáváte se toho, že byt bude cítit po octu. Toho se bát určitě nemusíte. Ale pokud by vám scházela svěží vůně původního přípravku, pak do vody nakapejte trochu citronové šťávy. Je to hračka, že ano? Vidíte, není to nic opravdu složitého.

 

Pokud se vám zdá, že je podlaha už poněkud zašlá, také nemusíte používat žádné drahé přípravky, které by mohly být toxické. Stačí použít běžný olivový olej. Nakapte si ho trochu na malý hadřík a podlahu s ním vyleštěte. Ano, je to trochu mravenčí práce, ale mějte na paměti, že ji nebudete dělat pravidelně. Jednou za čas si zkrátka podlaha zaslouží lepší péči. Na množství oleje si opravdu dejte pozor. Příliš mnoho mastnoty by nebylo ku prospěchu věci. Podlaha by pak byla pochopitelně velmi kluzká a nebezpečná.

Připravit si můžete univerzální čistič

Jestli se vám ocet s vodou nezdá dostatečně dobrý, pak si můžete připravit univerzální čistič, který použijete nejen na podlahy, ale také na další povrchy v bytě. Stačí smíchat vodu, ocet, citronovou šťávu a jedlou sodu. Nejen, že váš byt bude zářit čistotou, ale bude také svěže vonět.

 

Tipy ve chvíli, kdy ocet nestačí

  • Bojujete s vodním kamenem na podlaze v koupelně? Pak použijte citron, který ho rozpouští.
  • Olivový olej je skvělý pomocník zejména na dřevěnou podlahu.
  • Na podlahu v koupelně nebo v kuchyni se hodí mimo jiné také jedlá soda. Jde o perfektní čistič.

 

Vyzkoušet můžete kastilské mýdlo

Kastilské mýdlo je jeden z nejstarších čistících prostředků. Používalo se už v 11. století. Původní složení tohoto mýdla je vavřínový olej, čistá voda a zásaditá látka uhličitan draselný. Když se kastilské mýdlo dostalo do Španělska, vyměnil se vavřínový olej za olivový, který byl lépe dostupný. Dnešní výrobci do mýdla přidávají i jiné oleje, včetně éterických. Kastilské mýdlo je každopádně přírodní a je neživočišného původu. A co je nejlepší? Nejen, že je to mýdlo na mytí podlahy, ale umýt s ním můžete i sebe nebo s ním vyprat prádlo.

 

Pokud chcete ekologicky uklidit svou podlahu, bude ideální pořídit tekuté kastilské mýdlo. Nemůžete ho sehnat? Pak objednejte mýdlo z olivového oleje a přidejte do něj voňavé aroma. Na 0,7 litru horké vody přidejte 1 čajovou lžičku tekutého mýdla a pár kapek vonného oleje. Hodí se citronový nebo rozmarýnový. Vše nalijte do rozprašovače a zamíchejte. Vyrobeným roztokem postříkejte podlahu a následně ji otřete mopem.

 

Pamatujte na to, že je vhodné vytírat jen mírně navlhčeným mopem. Jedině tak se vlhkost nedostane mezi spáry. Na dřevěnou podlahu je nejvhodnější mop s mikrovlákny. Zdá se vám, že i po vytření zázračným roztokem je podlaha mastná? Tak ji zkuste vytřít ještě jednou. Pak by to již mělo být zcela v pořádku. Pro zvýšení účinku můžete na nejvíce znečištěná místa jedlou sodu. Vzhledem k tomu, že kastilské mýdlo a jedlá soda mají podobnou zásaditou hladinu pH, dají se smíchat. Vzniklá peelingová směs z mýdla a sody vám pomůže vyčistit každý flek na podlaze.