Dlažba

Dlažbou se dá vydláždit jak exteriér – plocha pro stání auta, chodníčky okolo domu, anebo interiér – koupelny, obývací pokoje a jiné. Samozřejmě podle způsobu použití máme keramické dlaždice, glazované dlaždice z kaolinu, jílu, písku a jiných přírodních materiálů, vypalovaných do požadovaných tvarů. Dále jsou k dispozici neglazované dlaždice a obkládačky všelijakých textur a betonová dlažba různého druhu pro venkovní účely.

Exteriérová dlažba

Venkovní betonová dlažba, nazývaná také zámková dlažba je dekorativní a výhodnou volbou pro outdoorove aplikace. Vyniká vysokou odolností nejen vůči mrazu, dlouhodobou životností a možností být rozebrána a znovu složena během chvíle. Díky vysoké nosnosti je používána na příjezdové cesty, nebo i venkovní zakrytá stání aut. Nevýhodou může být větší pracnost pokládky, protože povrch je nejprve důležité vyrovnat štěrkem, upěchovat (přičemž vrstev může být i více) a ohraničit před samotnou pokládkou.

Interiérová dlažba

Ta je na rozdíl od zámkové dlažby vyráběna v tenčích formátech. Lepí se na stěrkou vyrovnanou podlahu a zdi. Vyniká téměř neomezenou životností, je odolná vůči vodě a chemikáliím, je nehořlavá a ekologická. Je hojně používána v místech s velkou vlhkostí, tedy například v koupelnách. A díky dobré vodivosti se výborně hodí jako pokládka podlahového vytápění, což může být obzvláště v zimě příjemné. Keramická podlaha a obklady jsou praktické a patří mezi jedny z nejsnáze udržovatelných krytin.

Čištění dlažby (exterierová)

  • Občasné zametení volně ležícího prachu, listí, aj.
  • Pečlivé čištění zámkové dlažby se provádí nejčastěji dvakrát ročně, ideálně na jaře a na podzim. Úklidem se snažíme zbavit organických i anorganických částí, zachytávajících se ve spárách během roku. Prvním krokem je mechanické odstranění pomocí vysokotlaké vodní pistole, kartáčem nebo strojním čističem. Jako druhý krok se již ošetřené plochy ošetří údržbovými prostředky a vhodnou penetrací.
  • Pro boj s mechy, lišejníky, houbami a jinou vegetací se dají použít herbicidní a fungicidní chemikálie, např. Čistič zeleně AP – na mechy, odstraňovač zeleně. Prostředek se dodává ředěný na 20%, ovšem dá se naředit až na 3% roztok. Nanáší se válečkem, štětečkem nebo ručním, či zádovým rozstřikovačem. Rostliny takto postříkané zaschnou a odumřou a dají se pak snadno odstranit kartáčem, nebo metlou.
  • Malé množství motorového oleje, či olejové skvrny z grilování s rodinou a kamarády se dají odstranit celou řadou přípravků. Jde o absorbenty a odstraňovače, které jsou schopné vyčistit většinu tukových, olejových nebo jiných mastných skvrn do hloubky i bez kartáčování.

Pokud se vám i přesto zdá, že dlažba je jakási zašlá, vězte, že je to běžný jev objevující se po letech provozu. Nyní je pravý čas na hloubkové strojní čištění dlažby, např. se speciálním čističem Bona Deep Clean Solution. Tato práce se provádí strojem Bona Power Scrubber. Po aplikaci se zámková dlažba zase rozzáří.

Čištění dlažby (interierová)

Většinu domácích prostor vyčistíte s běžně dostupnými čistícími prostředky z drogérie. Důležité je, abyste vybírali neabrazivní prostředky, protože ty na keramické obklady a sanitární keramiku totiž nepatří. Malé ostré částečky mohou keramice způsobit mikro rýhy a škrábance, v nichž se bude postupem času usazovat nečistota a tím byste si mohli zadělat na problém.

Keramika nemá potíže snášet saponáty a větší nános nečistot pomůže odstranit jakýkoliv prostředek s obsahem kyseliny. Obzvláště levným způsobem se může stát už našimi babičkami objevený „recept“- ocet. Tedy osmi procentní roztok kyseliny octové, pomůže odstranit zbytky spárovacích hmot a cementu po pokládce, účinně si poradí s vodním kamenem a je vhodný i na železité usazeniny či rez. Ovšem roztok může při čištění dlažby zapříčinit vydrolování spár a proto je dobré si předem celý uklizený prostor dostatečně navlhčit, spáry tak nasají vodu a zvýší se jejich odolnost vůči kyselině. Po nanesení octa chvíli počkejte a poté prostor důkladně omyjte teplou vodou.

Pro čištění dlažby a dezinfekci spár v keramice najděte klasický rýžák a po cca ½ roku je vydrhněte jakýmkoli dezinfekčním přípravkem, např. Savem. Obzvláště náchylné vůči plísním a houbovým chorobám jsou špatně větrané vlhké prostory, ale tento přípravek je spolehlivě na několik měsíců postaví mimo hru.

Do kuchyně, kde je znečištění a pohyb osob vyšší, než v koupelně, se více hodí celoglazované dlaždice, protože se na ně nečistoty tak snadno nepřichytí a snadno se jich zbavíte pouze teplou vodou se saponátem. V případě znečištění potravinami, které snadno zanechávají skvrny, jako jsou káva, čaj, červené víno nebo olej, odstraňte tyto co nejdříve. Obzvláště v případě neglazovaných dlaždic, by na nich neměly zaschnout. Protože se tím vstřebají do mikropórů a čištění bude o to složitější. Údržba takového materiálu musí probíhat s častou výměnou vody proto, aby se špína při stírání neusazovala do struktury. S běžnou kuchyňskou špínou si poradí normální, v drogériích dostupné přípravky s alkoholem.