Betonová podlaha

Betonové podlahy se již delší dobu používají v průmyslových objektech a postupně pronikají i do našich domácností. Objevují se na příjezdových cestách, v dílnách a garážích, dokonce i běžně v interiéru – koupelny, kuchyně, obývací pokoje. Jednou z hlavních výhod betonových podlah je odolnost vůči mrazu i požáru, padající předměty je také neohrozí. Vaši zvířecí miláčci mohou dovádět jak chtějí a jejich drápky nezanechají jedinou rýhu. Mezi další výhodnou vlastnost můžeme směle počítat jakoukoli pokládku další vrstvy s minimální námahou – koberec, vydláždění, lamino, a jiné. Podlaha je hladká, přičemž nehrozí uklouznutí. Prach se na ni nedrží, takže je vhodná i pro alergiky.

Betonová podlaha má dobrou pevnost v tlaku, velkou tvrdost a pružnost. Při pokládce můžete přidat tepelnou nebo krokovou izolaci, například pomocí keramzitu nebo perlitu. Dnešní možnosti dovolují betonové směsi probarvit, takže už nemusíte mít pouze šedé, strohé podlahy. Navíc mohou být vzorované či hladké nebo kombinací obojího. Podlahy z betonu ale nejsou vhodné do dětských místností nebo pro seniory z důvodu rizika tvrdého pádu. Při dlouhodobém stání riskujete bolest nohou a zad nebo zvětšenou námahu klubů, protože pevnost betonu se nijak nepřizpůsobí požadavkům lidského těla.

Údržba a renovace betonové podlahy

  • Při jakýchkoli úklidech musíte mít na paměti, že nášlapná vrstva je na cementové bázi a volte proto vhodné čistící prostředky. Běžné chemické látky totiž mohou podlahu zatěžovat a způsobovat její degradaci.
  • Čistící prostředky nesmí obsahovat louhy nebo organická rozpouštědla ve vysokých koncentracích. Je naprosto nepřípustné, aby byla prováděno čištění či neodborná renovace betonové podlahy silnými organickými rozpouštědly – toluen, aceton, aj. Nevhodné jsou také kyselé chemikálie typu octová voda, kyselina solná nebo kyselina fosforečná i v naředěném stavu.

Pokud je podlaha znečištěná materiály zanechávajícími skvrny (tuk, červené víno, káva apod.) je nutné skvrny odstranit co nejdříve, protože za určitou dobu už nebude jejich odstranění tak snadné.

Denní údržba betonové podlahy

Jednoduchou denní údržbu lze provádět ručně, za pomocí smetáku nebo mopu s vodou a příhodnými čistidly. Nebo také strojově, díky mycích strojů s válcovým či diskovým kartáčem měkké až středně tvrdé tvrdosti, s polypropylenovým nebo silonovým vlasem.

Namísto kartáčových strojů se doporučuje používat mycí stroje s měkkými až středně tvrdými pady, protože i při jejich dlouhodobějším používání zůstává podlaha lesklá. Dokonce můžete s pomocí měkkých padů lesk u zmatněných podlah obnovit. Posledním krokem může být strojní nanesení tenkovrstvého nátěru na pryskyřičné bázi, pomocí kterého se podlaha esteticky zvýrazní a také se vytvrdí. Tím se zvedne míra odolnosti vůči nežádoucím vlivům.

Tyto typy podkladu se nepastují. Stopy po pneumatikách je nutno nejprve sedřít z povrchu, odmastit a následně omýt čistou vodou. Obecným důsledkem opakujícího se strojního hlazení se na podlaze mohou po čase objevovat mikrotrhlinky formou „pavučinek“. Tento jev je pro betonové plochy strojně hlazené typický a nemá jakýkoli negativní vliv.

Broušení a renovace betonové podlahy

Broušení betonové podlahy je prováděno k obnově struktury i lesku a k hloubkovému odstranění zašlých nečistot. Následná úprava povrchu zaručuje větší ochranu proti znečištění. Renovace betonové podlahy broušením se provádí za pomoci speciálních brusek napojených na průmyslové vysavače a tak je pracoviště téměř bezprašné. Broušení betonové podlahy ovšem vytváří matný, neklouzavý povrch a je-li vaším cílem lesk, musí se přistoupit k leštění.

Vysokootáčkové leštění se dnes provádí pomocí diamantových brusných strojů, které už nepotřebují vodu. To přináší výrazné úspory ve vybavení i personálu a hlavně se zkrátí čas leštění na polovinu. Posledním plusem je i to, že konečný výsledek je vylepšen vysokým leskem, zvýrazní se textura, struktura i barevnost si přijde na své. Tím tento systém přináší výhody:

  • Není potřeba vysavače na vodu
  • Zkrácení času broušení
  • Žádný tekutý odpad a znečištění okolí
  • Účinek je viditelný ihned a snižuje se používání chemie

Následně je možné povrchy napenetrovat a vytvrdit, což přináší značnou odolnost proti mechanickému poškození lesku. To vám také přinese pozdější snadnější údržbu. Bude stačit pouze vytírat mopem s čistou vodou.