Údržba vinylové podlahy

Jak má probíhat údržba vinylové podlahy? Stačí použít ty správné přípravky

Mnoho barevných provedení, vysoká odolnost i snadná údržba. To jsou vinylové podlahy, které si najdou místo prakticky kdekoliv v interiéru. Tyto podlahy jsou tvořeny z kvalitního PVC a chráněny transparentní nášlapnou vrstvou, díky níž jsou odolné vůči mechanickému poškození a nevadí jim ani voda. Je však třeba vědět, jak má probíhat údržba vinylové podlahy, pouze běžná údržba totiž nestačí.

Výhodou vinylových podlah je velká odolnost vůči mechanickému zatížení

Vinylové podlahy jsou velice oblíbenou podlahovou krytinou, a to nejen díky široké variabilitě vzorů a dekorů. Jsou velice příjemné na nášlap, jsou teplé a vhodné i jako krytina na podlahové topení. Vyznačují se dlouhou životností, jsou odolné vůči mechanickému poškození i slunečnímu záření a snadná je i jejich údržba. Tyto podlahy mají rovněž tzv. paměťový efekt, to znamená, že při mechanickém zatížení (chůze, nábytek, pokládání těžkých předmětů), se dokážou narovnat do původní polohy.

Široká nabídka variant vinylových podlah

Variant vinylových podlah je několik, může se jednat o plovoucí vinylové podlahy, lepené podlahy nebo podlahy s podložkou, která prodlouží jejich životnost. Instalace je jednoduchá a rychlá. Co se týče dekorů, vybírat lze z napodobenin dřeva, kamene, či dlaždic a keramických obkladů, díky čemuž lze vytvořit sladěný interiér dle konkrétních představ.

Mezi další nesporné výhody patří skvělé tepelné izolační vlastnosti i to, že jsou tyto podlahy vhodné pro alergiky. Vinyl se nezalekne ani vody a tak jej lze umístit i do kuchyně či koupelny, kde je voda a vlhkost běžná.

Mezi nevýhody vinylových podlah naopak patří to, že pokud dojde k nějakému většímu poškození, podlahu nelze renovovat. U některých typů je však možné vyměnit poškozený dílec za nový ve stejné barvě a dekoru. Podlahy rovněž mohou reagovat na změny teploty v místnosti, je proto třeba vybírat ty s co nejnižší roztažností.

Při čištění je třeba využívat přípravky pro PVC, univerzální čističe zde nemají své místo

Jak o vinylové podlahy pečovat, aby vydržely co nejdéle? Základem by měla být pravidelná údržba vinylové podlahy zbavující podlahu běžných nečistot a prachu. Při čištění je třeba vybírat takové přípravky, které jsou určeny pro údržbu vinylových podlah. Každá podlaha má své specifické vlastnosti a požadavky a nejinak je tomu i v tomto případě. Ideální je nejprve zbavit podlahu drobných nečistot prostřednictvím koštěte či vysavače a poté podlahu vytřít mopem a vodou smíchanou s daným přípravkem. Je možné použít i speciální přípravek ve spreji, který se rovnou nastříká na podlahu a poté přetře mopem či hadříkem.

Někteří výrobci vinylových podlah rovněž nabízejí i přípravky, které jsou určeny speciálně pro jejich druh podlahy, což je asi nejideálnější řešení. Co se týče ošetření vinylu, jedná se především o nános ochranné vrstvy, která zajišťuje jak odolnost podlahy, tak údržbu jejího vzhledu. Opět by se mělo jednat o přípravky určené k údržbě PVC, vždy je třeba si pečlivě přečíst návod prodejce a popis, k čemu je daný přípravek určen.

Ošetření podlahy je vhodné provést jednou měsíčně

Co je ale opravdu důležité, je důkladné očištění podlahy před tím, než bude provedena údržba podlahy, konkrétně ošetření ochranným prostředkem. Pokud by se totiž tento prostředek smíchal s prachem a nečistotami, ochranný film by ztratil požadovaný efekt. Pozor! Neměly by bát používány žádné drátěnky nebo jiné hrubé čistící nástroje, které by mohly ochranný film poškodit. Takovéto ošetření podlahy by mělo být prováděno zhruba jednou do měsíce.

Jestliže na podlaze vznikne nějaká skvrna od jídla, nápojů, oleje, fix či jiných původců znečištění, je třeba vědět, jaký přípravek na onen konkrétní druh znečištění použít. Rozhodně není důvod k panice, protože díky povrchové úpravě vinylu lze takovéto nečistoty snadno očistit.

Na agresivnější skvrny například od pastelek, fix, inkoustu, krému na boty a podobně je nejvhodnější použít například metylalkohol, aceton nebo běžná rozpouštědla. Možné je také použít technický benzín.  Dané místo je poté třeba přetřít obyčejným hadříkem vlhčeným ve vodě.

Jak je vidno, údržba vinylové podlahy není nikterak zvlášť náročná a díky dostupnosti specializovaných přípravků by se nemělo stát, že by byl použit přípravek, který životnost takové podlahy zkrátí. Je třeba hlavně dbát na to, aby podlaha nepřišla do styku například s horkým popelem a žhavými předměty, které by mohly způsobit nevratné poškození. Za pravidelnou péči se podlaha odmění hezkým vzhledem i po dvě desetiletí.