Vertikální zahradnictví je jedním ze způsobů moderního designu zahrady. Je to nový přístup a nová vize moderního designu při vytváření zeleného prostoru kolem nás. Stejně jako svět sám vyvíjí, transformuje a získává inovativní prvky, tak i člověk si sám vytváří svůj designový svět. Vertikální zahrady patří právem do tohoto světa.

Jaká je vertikální zahrada

Vertikální zahrada je v podstatě zeleň na svislé ploše a je jedno, zda je to venku na fasádě domů nebo na stěně v interiéru budovy. Jedním z cílů vertikálního zahradnictví v zemi je územní plánování. Může to být oplocení zemědělských budov z rekreační oblasti nebo uzavření pozemku před nepříjemnými sousedy. Vertikální zahrady ale také plní funkci ochranou a okrasnou. Krása živých rostlin je bezpředmětná a tyto vertikální zahrady jsou vhodné pro prostory, které jsou velmi vyhřáté sluncem, kdy zvlhčují okolí a vytvářejí i stinné místo.

Vertikální zahrada je velice oblíbená

Umístění vertikálních zahrad

Jak už bylo řečeno, tento druh moderního designu zahrady se může umístit nejen v exteriéru budovy a zahrady jako takové, ale také v interiéru objektu. Pro řešení pro vertikální zahradnictví v zahradě se používají různé oblouky, pergoly, závěsné konstrukce a vertikální květinové záhony. Výběr podpory rostlin je důležitý nejen z hlediska přizpůsobení designu zahrady. Podpora by měla být spolehlivá a silná pro těžkou zeleň. Staré a zašedlé budovy lze zase dobře oživit prvě popínavými živými rostlinami, které mohou společně s jinými druhy zeleně tvořit dokonalý přírodní úkaz, který láká zvědavé oči kolemjdoucích již z dálky. V dnešní době se problém nedostatku zeleně ve městech stává velkým problémem. Města jsou stále hustěji osídlena a zastavěna, zatímco volný okolní prostor je mnohem menší. Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit, je právě vertikální zahradnictví.

Výhody a funkce vertikální zahrady

Hlavní funkcí vertikální zahrady je tepelná regulace, která zajišťuje uchování tepla uvnitř budovy v zimě a chladných teplot v létě, což výrazně snižuje náklady na vytápění. Vertikální zahradnictví je také schopné udržovat speciální mikroklima, ke kterému dochází v důsledku zvýšení vlhkosti vzduchu, a přispívá k urychlenému zpracování oxidu uhličitého na kyslík. Jde rovněž o nízkonákladový design pro výstavbu vertikální terénní úpravy.

Vertikální zahrady

Modulární zahradnický systém vstoupil do každodenního života relativně nedávno. Tyto zahrady používají speciální předpěstované rostliny. Jejich zvláštnost spočívá v tom, že jsou přizpůsobeny výhradně pro vertikální růst. Lidé, kteří ještě neznají blíže vertikální zahrady se mohou potěšit pohledem na různých místech velkoměst, kdy jsou tyto zahrady středem pozornosti a jde o živý obraz přírody, který je postupně zaváděn i do vstupních hal, veřejných budov, kanceláří i zdravotnických zařízení. V neposlední řadě si takovou vertikální zahradu člověk může pořídit i do svého domu, kde bude tvořit dokonalou dominantu celého objektu. Aby dílo bylo dokonalé, je třeba si na to pozvat odborníky. Realizace vertikální zahrady se zdá být jednoduchou záležitostí, ale jen v případě, že si člověk chce takový design pořídit v malém měřítku a chce spíše pěstovat bylinky. Originální vertikální zahrada ve vstupní hale nadnárodního podniku přece jen vyžaduje šikovné ruce profesionála a kvalitní projekt odborníka.