Plovoucí podlahy patří mezi oblíbené podlahové krytiny. A není divu. Za jejich oblibou stojí skvělé vlastnosti. Věděli jste, že plovoucí podlahy jsou zpravidla nenáročné na údržbu? A to jak časově tak technicky. Navíc je povrch plovoucí podlahy dostatečně odolný. Plovoucí podlaha má však i další skvělé vlastnosti, které ji přidávají body.

Výhody plovoucí podlahy

Jak již bylo řečeno, laminátová podlaha není vůbec náročná na úklid. Nečekejte žádné složité uklizení. Určitě bude stačit, pokud několikrát do týdne podlahu zametete nebo vyluxujete, případně to za vás udělá robotický vysavač. A pak už jen vytřete. Nemusíte shánět žádné speciální přípravky na vytírání. Stačí čistá voda, případně voda s octem. Pokud přece jen chcete používat nějaké přípravky, stačí opravdu klasické přípravky. Zapomeňte na olejování nebo voskování. Plovoucí podlaha rozhodně nepotřebuje takovou péči jako třeba podlaha dřevěná. V neposlední řadě vás jistě potěší také poměrně nízká pořizovací cena.

Údržba podlah Praha

Odolná podlaha

Určitě vás potěší, že je laminátová plovoucí podlaha také dostatečně odolná. Nemusíte se bát poškrábání. Jednou z hlavních výhod jsou potom také zvukově-izolační vlastnosti. Podlaha totiž výborně brání šíření akustického i kročejového hluku. Pokud tedy bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, případně máte v domě patro, budete rádi za tuto vlastnost. S čistým svědomím můžete děti nechat skákat nebo si ve tři ráno zatancovat na podlaze v podpatkách a nikomu to nebude vadit.

Pokládka je jednoduchá

Zejména muže jistě potěší, že pokládka plovoucí podlahy není nikterak složitá. Díky zámkovému mechanismu se nemusí podlaha lepit. Pokládka plovoucí podlahy je tak velmi rychlá a také poměrně čistá. Plovoucí podlahy se pokládají na rovný, suchý a pevný podklad. Bez obav můžete plovoucí podlahu položit na podlahové topení. Pokud budete pokládat plovoucí podlahu svépomocí, pak myslete na to, že by měla být mezera mezi podlahou a stěnami nejméně 10 milimetrů. Je to z důvodu tepelných a vlhkostních změn.

Bezprašné a přírodní

Rodiny s dětmi nebo alergiky potěší také fakt, že plovoucí podlahy jsou vyrobené obvykle z přírodních materiálů. Nehrozí proto žádné uvolňování zbytkových emisí jako jsou formaldehydy. Navíc zaručují bezprašnost. Z toho důvodu je vyhledávají alergici a astmatici. Přírodní materiály zaručují také stálobarevnost. Plovoucí podlaha nezmění svůj vzhled ani působením slunečních paprsků.

Výhody v kostce

  • Rychlá a snadná pokládka laminátové podlahy.
  • Výborný poměr kvality a ceny.
  • Poměrně dlouhá životnost a stálobarevnost.
  • Laminátová plovoucí podlaha je antistatická a antialergická.
  • Podlaha se snadno udržuje.
  • Hodí se také na podlahové topení.
  • Existuje spousta moderních dekorů a struktur.

Nevýhody laminátových podlah

Stejně jako každá jiná podlahová krytina i laminátové plovoucí podlahy mají také své nevýhody. Jedním z nich je nemožnost renovace opotřebovaných ploch. Pokud bude potřeba podlahu opravit, pak je nutné vyměnit celý poničený díl. Laminátové plovoucí podlahy jsou navíc také relativně studené. Pokud pod ně však nainstalujete podlahové topení, nemusí vás tato vlastnost tolik trápit. Povrch je však navíc také poměrně drsný a tvrdý.

Laminátové plovoucí podlahy se však určitě nehodí do místnosti, kde je nadměrná vlhkost. Ačkoli existují i typy, které se mohou aplikovat do koupelny nebo kuchyně. Jde o speciálně upravené dílce s voděodolným jádrem. Přesto však zejména do koupelny, kde působí vlhkost ve velké míře plovoucí laminátovou podlahu příliš nedoporučujeme.

Podlaha však nesnese ani větší nebo dlouhodobé působení vody. Pokud tedy laminátovou plovoucí podlahu polijete, je vhodné ji ihned setřít. Pokud by voda na podlahu působila opravdu dlouho, hrozí její nabobtnání.

Kam se tedy laminátové podlahy hodí?

Každá podlahová krytina má nějaké omezení. Plovoucí laminátová podlaha není výjimkou. Hodí se do obytných i kancelářských prostor. Lamino tedy můžete využít do obývacího pokoje, dětských pokojů, ložnic nebo chodeb. Pochopitelně může dobře sloužit také v kanceláři či jiném komerčním prostoru. Méně se hodí do kuchyně nebo koupelny. Jak již bylo řečeno, v kuchyni je dobré využít případně laminátovou plovoucí podlahu odolnější vlhku. Počítejte však s tím, že cena takové podlahy bude vyšší.

Pokládku můžete nechat na odbornících

Ačkoliv je pokládka plovoucí laminátové podlahy poměrně jednoduchá, je možné, že si s ní někdo neporadí nebo s ní nechce ztrácet svůj drahocenný čas. Případně si chcete být jisti, že pokládka bude opravdu perfektní a podlaha bude sloužit dlouhá léta přesně tak, jak má. V takové případě je vhodné obrátit se na podlaháře, kteří mají s pokládkou podlah dlouhodobé zkušenosti. Nejen, že jejich práce bude kvalitní a budete mít jistotu, že podlaha bude položená správně a bez chyb, ale navíc jim práce také půjde mnohem lépe od ruky a nové podlahy se dočkáte dříve.