Vyrovnání podlahy

Vyrovnání podlahy

Rekonstrukce a vyrovnání podlahy je náročné, nejen z hlediska provedení, ale také z hlediska času. Pokud si čas správně rozložíme dokážeme podlahu vyrovnat během víkendu, ovšem ne v případě použití podkladu pomocí betonu. Tento způsob zahrnuje několikadenní technologickou přestávku. V tomto případě zbývá provést vyrovnání podlahy a nerovností a zároveň podlahu tepelně a akusticky izolovat pomocí suchého zásypu a podlahových desek. Zde se používá lehké keramické kamenivo. Výhodou je, že podlahy s podsypem lze realizovat při rekonstrukci i novostavbách a zároveň díky velmi lehké objemové hmotnosti můžeme tento způsob vyrovnání podlahy použít i při rekonstrukci půdních vestaveb a podlah v patře starších domů, chalup a na dalších místech.

Moderní technologie

Díky technologii v dnešní době existují progresivní stavební hmoty, které Vám problém s nerovností pomohou snadno vyřešit. Rovná podlaha je základem pro kvalitní položení podlahových krytin. Ať se pohybujeme v bytě, nebo v kanceláři prochozená podlaha nevypadá pěkně. Vrchol této technologie představují samonivelační polymer cementové štěrky. Tyto štěrky slouží k vyrovnání starých i nových podkladů a mohou tvořit konečnou nášlapnou vrstvu, nebo podklad pod dlažby, plavoucí podlahy, koberce, PVC, ale také pro epoxidy, polyuretany, akryláty apod. Tyto štěrky nejsou vhodné do venkovního prostředí a jako finální vrstvy bez patřičné ochrany do trvale vlhkého prostředí.

Postup vyrovnání podlahy

V tomto případě je nezbytné provést penetraci podkladu. Očištěný podklad se dle savosti opatří penetračním nátěrem pod podlahové štěrky, v případě nesavého povrchu speciálním spojovacím můstkem. Tyto nátěry případně můstek, snižují savost podkladu, zpevňují je a snižují na minimum riziko špatného spojení stěrky s podkladem. Penetrace se provádí rovnoměrně, přímým nátěrem pomocí štětce nebo válečku. Pokud se rozhodneme aplikovat další nátěr, aplikujeme ho vždy po zaschnutí předchozího. Při ideálních podmínkách je doba zaschnutí nátěru 60-120 minut. Pokud je nátěr více koncentrovaný zasychání může trvat až 12 hodin. ¨

Použití stroje k vyrovnání podlahy

Existuje zde určitá doba, po kterou dokážeme stěrku zpracovat, je to takzvaný otevřený čas, který tvoří přibližně 20 minut vhodných k vyrovnání podlahy, kdy si stěrka zachovává rozlivné a samonivelační vlastnosti. V běžných podmínkách je po delší době nemožné povrch nadále upravovat rozhrnováním a válečkováním. Dochází poté k nespojení jednotlivých vrstev a, povrch se nesrovná do roviny a nespojí se s podkladem. Doporučujeme proto ručně upravovat plochy do 100 m2, při ruční aplikaci je nutná svižná práce v počtu několika pracovníků. Plochy nad tuto mez se upravují strojně za pomoci vymezovacích bariér, postupně po pruzích.

Profesionalita

Nezbytnou podmínkou pro úspěšné vyrovnání podlahy je komplexní posouzení podkladu zejména z hlediska pevnosti, čistoty, savosti, plošné dispozice, také záleží na charakteru a průběhu dilatací. Podklad musí být suchý, čistý, soudržný a zbavený prachu a mastných nečistot. Mnozí kutilové si na vyrovnání podlahy troufnou sami, ale musíme brát na vědomí, že v případě nesprávné aplikace v tomto případě náprava škod nevyjde vůbec levně a bude časově náročná. Plánujete-li rekonstrukci podlahy, nebo potřebujete vyrovnat podklad obraťte se na Údržbu podlah Praha, naši profesionálové vždy poradí nejlepší postup při rekonstrukci podlah, vyrovnání podlah a dalších povrchů.